Sirje Rank • 29. detsember 2010 kell 8:38

Putin lubab investeerimiskliimat parandada

Venemaa peaminister Vladimir Putin lubas tulevast aastast mitmetes majandussektorites välisinvesteeringutele seatud piiranguid leevendada, kirjutab Wall Street Journal, nimetades toiduainetetööstust, meditsiiniseadmeid, pangandust ja loodusressursse.

Vahetult enne Putini avaldust oli Venemaa president Dmitri Medvedev korranud üleskutset riigi halva investeerimiskliima parandamiseks.

Selline avameelne ülestunnistus ja õlipuu oks välisinvestoritele tuleb ajal, mil mitmed investorid ja äriliidrid on valitsused püüde erainvesteeringuid ergutada tühjaks jutuks hinnanud. Riigi rolli ja regulatsioonide kasv Venemaa majanduses lämmatab kasvu ja hoiab tagasi olulisi investeeringuid, hoiatavad nad.

"Eraärile on järjest vähem ruumi," kritiseeris valitsust hiljuti Venemaa üks rikkamaid mehi, metalli, meedia ja panganduse valdusfirma Interros omanik Vladimir Potanin. "Äritegemiseks on vaja mõjukat partnerit – kas suure firma või ametivõimude näol," jätkas ta.

Potanin kiitis küll heaks sügisel kolmeks aastaks kinnitatud 32 miljardi dollari suuruse erastamiskava, kuid ootab enamat. "Vajadus, et riik oleks vara omanik, on pigem nõrkuse kui tugevuse märk," ütles Potanin. 

Samuti tõlgendavad mitmed investorid Jukose tükeldamist ja selle endise omaniku Mihhail Hodorkovski kohtusaagat kui veelahet, mil Kreml erasektorile selja pööras. Majanduskriisi ajal suurenes riigi võim majanduses veelgi, kui riik oma rahaga raskustes firmadele ja pankadele appi läks.

Analüütikute sõnul pole Kremlil aga muud valikut kui jäist investeerimiskliimat parandada, kuna Venemaa peamise ekspordiartikli nafta hind pole piisavalt kõrge, et saada raha vajalikeks infrastruktuuri- ja tööstusinvesteeringuteks. Lisaks tõstab valitsus makse, et rahastada pensionide ja muude sotsiaaltoetuste kasvu.

Teisipäeval majandusnõunikega toimunud kohtumisel ütles Medvedev, et valitsusel tuleb investeeringute riiki toomiseks rohkem pingutada. "Kahjuks jätab investeerimiskliima meie riigis pehmelt öeldes mõnevõrra soovida," ütles Medvedev. "See on halb," lisas president.

Vladimir Putini sõnul küünivad välisinvesteeringud Venemaale tänavu 40 miljardile dollarile võrreldes 15,9 miljardi dollariga 2009. aastal.

Majanduskasvu prognoositakse Venemaale lähiaastatel keskmiselt 4% ringis, mis jääb alla teiste nn BRIC-riikide (Brasiilia, Venemaa, India, Hiina) kasvutempodele. 

Hetkel kuum