Sirje Rank • 27. detsember 2010 kell 7:42

Hodorkovski mõisteti uuesti süüdi

Venemaa uudistekanalid teatavad, et kohus on mõistnud endise naftamagnaadi Mihhail Hodorkovski süüdi ka viimati algatatud kohtuasjas, mis jätab varem Venemaa rikkaima mehe veel aastateks trellide taha.

Prokurör nõuab Hodorkovskile karistuseks veel kuus aastat vabadusekaotust lisaks esimesele kaheksale aastale, mis hakkavad täis saama, vahendas agentuur Reuters.

Süüdimõistev otsus Hodorkovski poliitiliselt laetud kohtuprotsessil oli oodatud.

Väljaspool kohtuhoonet protestis Hodorkovski toetuseks sadakond inimest.

Omal ajal oli Hodorkovski Venemaa suurima naftakompanii Jukos juhina riigi jõukaim mees. Pettuse ja maksudest kõrvalehoidmise eest mõisteti ta Vladimir Putini presidendiks oleku ajal kaheksaks aastaks vangi.

Hodorkovski vastu algatatud uuel protsessil süüdistati teda erinevate hinnaskeemide kaudu Jukose tütarfirmadest nafta varguses kokku 27 miljardi dollari väärtuses. Hodorkovski advokaadid nimetavad süüdistust absurdseks, nähes selles pigem poliitiliselt otsitud ettekäänet, et Hodorkovskit edasi trellide taga hoida.

Valitsuse kriitikutele on Hodorkovski süüdimõistmine ja pikk karistusaeg märgiks, et Kremli korduvad lubadused korrumpeerunud ja poliitilise mõju all kohtusüsteemi reformiks on ebasiirad.

Kohtu otsus, mis paljude arvates sünnib Kremlis, näitab vaatlejate hinnangul president Dmitri Medvedevi tahet ja võimet vabastada meest, kelle vangistamisest on saanud Putini presidendivõimu sümbol.

Praegu ei ole veel täpselt teada, millal süüdistuskokkuvõtte ettelugemine lõpeb ja kohtu otsus välja kuulutatakse. Küll aga oli juba esimestel lehekülgedel kirjas, et kohus leidis Hodorkovski süüdi olevat.

Putini-Medvedevi tandemis arvatakse domineerivaks Putinit, ehkki peaministrina allub ta Medvedevile. Mehed on öelnud, et otsustavad koos, kumb neist 2012. aastal presidendiks kandideerib.

Medvedev on seisnud progressiivse Venemaa eest, mille üheks nurgakiviks on õigusriik. Korruptsioonist ja poliitilisest mõjuvõimust läbi imbunud kohtusüsteemi reform on olnud Medvedevi sõnul üks prioriteet.

Edu on aga vähe märgata ning kriitikute sõnul on need sõnad vaid Putini karmima joone pehmendamiseks. Hodorkovski süüdimõistev otsus süvendab neid kahtlusi.

Vangimõistmine veel kuueks aastaks jätaks Hodorkovski trellide taha 2017. aasta lõpuni, mil on lõpule lähenemas ka Venemaa järgmise presidendi ametiaeg.

Hodorkovski abikaasa Inna ütles Venemaa ajakirjale „Snob“, et on kindel, et enne 2012. aastat Mihhail Hodorkovski vanglast välja ei pääse.

Hodorkovski (47) sattus Kremliga vastuollu Vladimir Putini esimesel presidendiks olemise ajal, mil ta süüdistas võimuladvikud korruptsioonis, seadis küsimärgi alla riikliku kontrolli nafta ekspordi üle ning rahastas opositsiooniparteisid.

Pärast Hodorkovski arreteerimist 2003. aastal läks Jukos maksunõuete all pankrotti. Firma varad müüdi peamiselt riiklikele naftafirmadele, süvendades lääneriikides muret omandiõiguste ja õiguskorra üle Putini Venemaal.

Hetkel kuum