Alyona Stadnik • 30. detsember 2010 kell 13:57

Hodorkovski sai veelkuus aastat

Moskva kohus määras naftafirma Jukos endisele suuromanikule Mihhail Hodorkovskile ning tema äripartnerile Platon Lebedevile kuueaastase lisavangistuse.

Kohtunik kohustas mõlemale kandma 14aastast vanglakaristust üldrežiimiga koloonias, millest esimese kohtuotsuse alusel on nad ära kandnud seitse aastat, vahendas vene ajaleht Vedomosti

Seega vabanevad 2003. aastast kinni istuvad mehed trellide tagant alles kõige varem aastal 2017.

Kohtunik avaldas kohtu ees ka vara süüdistuse, kostjate vastu esitati 862 miljardit rubla väärtuses nõudmisi ning kohtunik arvas, et tuleks kaaluda ka tsiviilkohtumenetlust.

Enne otsuse teatavaks tegemist lubati saali ka Hodorkovski abikaasa Inna.

Hodorkovskit ja Lebedevi süüdistati "organiseeritud grupi koosseisus võõra vara riisumises suures ja väga suures ulatuses ning selle legaliseerimises". Kohus tunnistas nad süüdi Jukose nafta riisumises, kuid episoodis, mis on seotud Tomskneft-VMK aktsiate riisumisega, lõpetati kriminaalmenetlus seoses aegumisega.

Kostjad aga naeratasid kohtuotsuse peale, ilma sõnagi lausumata.

27. detsembril tunnistas Hamovniki kohus Hodorkovski ja panga MENATEP endine juhataja Platon Lebedevi nende vastu algatatud teises kohtuasjas süüdi

Hodorkovski sattus Kremliga vastuollu Vladimir Putini esimesel presidendiks olemise ajal, mil ta süüdistas võimuladvikud korruptsioonis, seadis küsimärgi alla riikliku kontrolli nafta ekspordi üle ning rahastas opositsiooniparteisid.

Pärast Hodorkovski arreteerimist 2003. aastal läks Jukos maksunõuete all pankrotti. Firma varad müüdi peamiselt riiklikele naftafirmadele, süvendades lääneriikides muret omandiõiguste ja õiguskorra üle Putini Venemaal.

Hetkel kuum