Investeeringute käivitamise aasta

Kaisa Gabral 04. jaanuar 2011, 10:17

Kui möödunud aasta oli ettevõtjatele ellujäämise ja veidi ka kasumi teenimise aasta, siis käesolev aasta tuleb pangajuhi Aivar Rehe sõnul aasta, kui positiivne „viirus“ levib ja paisub ning investeeringud hoogustuvad.

Milliseks kujuneb Teie hinnangul aasta 2011 ettevõtjate jaoks?

Kui 2010. aastal tekkisid esimesed just ekspordile ja innovaatilistele lahendustele orienteeritud majandussektorid, kus "jääda ellu" strateegia asendus ettevõtjale kohasema "teenime kasumit" strateegiaga, siis 2011 näen selgelt selle positiivse viiruse levimist ka laiemalt majanduses.

Eesti ettevõtja on saanud tagasi usu oma ettevõtte ja meeskonna võimekusse ning oma meeskonna soovi võtta vastu uusi väljakutseid, on selleks siis  taastuvad müügiturud või uutele turgudele laienemine. Oleme inflatsioonis vähemalt 3-4% kasvu tunnistajaks, kusjuures veduriteks on kiire energialiikide hindade tõus maailmas ja nõrk konkurents siseturul.

Kas käibe- ja kasuminumbrid võiksid kosuma hakata?

Prognoosin nii käibe kui ka kasumi kasvu majanduses tervikuna ja eraldi võetuna. Käibe kasvu üheks allikaks on kindlasti uute turgude hõivamine. Samas tuleb arvestada ka toote/teenuse suurenevate arenduskuludega. Kindlasti tuleb aga arvestada, et võimalik edenemine ei paikne ühtlaselt üle majanduse, vaid on juhitud ikka suuremal määral ekspordisektorist.

Kuigi ekspordile suunatud tootmise/teenuse harudes 2010. aastal toimus üle 20% müügimahtude kasv (võrrelduna madala 2009. aasta baasiga), julgen prognoosida ka 2011. aastal vähemalt paarikümneprotsendilist aasta müügitulu kasvu. Sisetarbimises on küll näha tasapisi elavnemist, aga antud majandussektorid vajavad tugevamaks kasvuks tarbijausalduse oluliselt suuremat taastumist.

Mis saab palkadega?
 
2011. aastal toimivad ettevõtted püüavad suuremal määral "hakkama saada“ olemasoleva personaliga, kuid samas töö tootlikkuse kasvuga kaasneb tööjõukulude kasv, mis tähendab palkade kasvu.

Aga tööpuudus - kasvab või kahaneb?

Tööpuuduses näeme ettevaatlikku langustrendi.      

Mis muutub laenudega seoses, kas tingimused lähevad leebemaks?
 
Pangandus ootab, et majandus läheb nn käibevahendite laenamiselt üle investeerimise lainele. 2011 peab kujunema investeeringute taaskäivitamise aastaks.    

Eluasemeturg sõltub tervikuna eraisikute majanduslikust kindlustundest, mis näitab vaikset tugevnemise trendi. Samas prognoosin madalat laenamise julgust ja mõõdukat investeerimist. Selgelt on vähenenud erinevate põlvkondade valmisolek kodude lisatagatisteks andmisel, nii et uus laenajate põlvkond peab alustuseks keskenduma omafinantseeringu osa säästmisele. See omakorda aga mõjub pärssivalt kodulaenude kasvule.

2011 seisavad euroala valitsustel ees suured väljakutsed avaliku sektori võlgade refinantseerimisel, mis hoiab meie laenajatele olulise Euribori madalatel tasemetel. See tähendab, et kapitalikulude kasvule ei ole märkimisväärset survet nii ettevõtete kulude kui ka leibkondade eelarvete vaates.      

Mõni märksõna ettevõtjatele - kas laieneda või kärpida kulusid või olla n-ö ootepositsioonil?

Ettevõtjaid julgustaksin investeerima tootearendusse ja innovatsiooni. Samuti on vaja hajutada müügiturgude riske nii siseriiklikult kui ka globaalselt. See tähendab, tuleb olla rohkem valmis "kulutama" toote/teenuse müügi- ja turundustegevustele, sh näiteks osalema messidel, leidmaks endale iseseisvalt uusi turge.

Mis lausega Te uue aasta sisse juhataksite?

Kaevikust välja, euroga uutele turgudele!

 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. January 2011, 10:36
Otsi:

Ava täpsem otsing