Anu Jõgi • 5. jaanuar 2011 kell 13:19

Kolmandik ettevõtjad investeerib varasemast rohkem

Ettevõtjad on järgmise aasta investeeringute tegemise suhtes meelestatud optimistlikumalt kui mitmel viimasel aastal, selgub konjunktuuriinstituudi kogumikust "Konjunktuur".

Oktoobrikuine küsitlus näitas, et 2011. aastal teevad töötleva tööstuse ettevõtted rohkem investeeringuid kui möödunud aastal. Kui 2008. aastal lubas varasemast rohkem investeeringuid teha 21 protsenti ettevõtteid ja 2009. aastal 33 protsenti, siis eelmisel aastal oli selliseid firmasid juba 34 protsenti.

Investeeringuid suurendavaid ettevõtteid on konjunktuuriinstituudi andmetele rohkem keemiatööstuses (60%), puidutööstuses (47%) ja mööblitööstuses. Ainsaks tööstusharuks, kus ülekaalus on investeeringuid vähendavad ettevõtted, on kummi- ja plasttoodete tööstus.

Ettevõtete juhtide hinnangul on investeeringute peamisteks eesmärkideks järgmisel aastal tootmisvõimsuste suurendamine ja tootmise ratsionaliseerimine.

Investeeringuid stimuleerivate tegurite hulgas on esikohal nõudluse kasv, mida märkis põhjusena 71% ettevõtteid, teiseks tehnilised põhjused ja finantsolukorra paranemine. Finantsolukorda märgiti aga ka kõige suurema investeeringute piirajana.

 

Hetkel kuum