Sirje Rank • 28. september 2010 kell 13:13

Iirimaalt uus murelaine

Iirimaa tekitas täna turgudel uut ärevust, kui reitinguagentuur S&P hoiatas, et võib uuesti alandada riigi krediidireitingut.

Iirimaa võimaliku maksejõuetuse vastu kindlustamise hind kerkis täna eilselt 488 baaspunktilt 519 baaspunktile, mis tähendab, et 10 miljoni euro väärtuses Iirimaa viieaastate võlakirjade kindlustamiseks tuli maksta 519 000 eurot, vahendas agentuur Bloomberg.

S&P hoiatas, et võib Iirimaa reitingut kärpida, kui Anglo Irish Bank’i (AIB) päästmine läheb riigile enam maksma kui 35 miljardit eurot.

S&P kärpis viimati Iirimaa reitingut 24. augustil tasemele AA-.

Hoiatus käristas uuele rekordile ka Iirimaa ja Saksamaa riigivõlakirjade intressimäärade vahe. Kümneaastate võlakirjade intressivahe kasvas lõunaks 446 baaspunktile.

Reitingukärpega ähvardas täna ka agentuur Fitch, kui Iirimaa AIB päästmise kulusid kontrolli alla ei saa.

„Ma ei saa teha nägu, et praegune reiting on täiesti kindel, kui Iirimaa ei suuda turgusid veenda, et on riigistatud AIB päästmise kulud kontrolli alla saanud,“ ütles agentuuri Fitch vanemanalüütik Chris Pryce Reutersile.

AIB päästmine riskib Iiri eelarvedefitsiidi tõsta tänavu enam kui 20%-le SKPst (euroala norm on 3% SKPst).

Reitinguagentuur Moody's kärpis eile AIB garanteerimata eelisvõlakirjade reitingu madalaimale investeerimisjärgu tasemele ning alandas allutatud võlakohustuste reitingut kuue astme võrra tasemele Caa1.

Iirimaa peaminister Brian Cowen eitas täna, et Iirimaa vangub „kuristiku serval“.

Hetkel kuum