Sirje Rank • 28. november 2010 kell 17:41

Iirimaa abipakett: 85 miljardit eurot

Euroopa Liidu rahandusministrid jõudsid pühapäeva õhtul kokkuleppele Iirimaale 85 miljardi euro suuruse abipaketi eraldamises.

Keskmine intressimäär laenult on Iiri valitsuse teatel 5,8% aastas, kui kogu raha korraga välja võtta. (Võrdluseks oli Kreekale kolmeks aastaks antud laenude intressimäär keskmiselt 5%)

Abisummast panevad 67,5 miljardit eurot välja IMF ja Euroopa Liit - seda keskmiselt seitsmeks ja pooleks aastaks. 17,5 miljardit eurot tuleb Iirimaa riigikassa ja pensionireservidest.

Eurogrupi juhi Jean-Claude Junckeri sõnul on laenusummast 50 miljardit eurot Iiri valitsuse vajaduste katteks, 10 miljardit on ette nähtud vahetuks abiks pankadele ning ülejäänud 25 miljardit eurot reserv puhuks, kui Iiri pangad peaksid vajama täiendavat rahasüsti.

Abipaketi tingimusi arutanud rahandusministrite eesmärk oli saavutada kokkulepe enne Aasia turgude avanemist. Loodetakse, et abipakett Iirimaale suudab peatada kriisi leviku euroala ülejäänud suure võlakoorma all perifeeriariikidesse.

Iirimaa madalat ettevõtte tulumaksumäära (12,5%) abipaketi tingimused muutma ei sundinud.

"Laenuintress ei ole Iirimaale koormav ning abipaketiga pole Iirimaal vajadust järgmise kahe aasta jooksul võlakirju müüa," ütles Lloyds TSB Corporate Banki strateeg Charles Diebel. "Alati on küsimus usalduses ja sellest peaks piisama, et usaldus Iirimaa ja valitsuse võlakirjade vastu taastuks."

Dublini KBC Bank Irelandi peaökonomist Austin Hughes arvas aga, et turgudele võib muret teha asjaolu, et arvestatava osa abipaketist paneb välja Iirimaa ise.

Reedel kerkis Iirimaa kümneaastase tähtajaga võlakirjade intressimäär juba 9,2%-le.

Suur osa abipaketi tingimustest põhineb Iirimaa enda läinud nädalal avalikustatud säästukaval, mis nägi nelja aasta jooksul ette kulude kärpimise ja maksude tõstmise kokku 15 miljardi euro suuruses summas, et vähendada eelarvedefitsiit aastaks 2014 3%-le SKPst. Praegu on see 12% (koos pankade päästmise kuludega 32%) SKPst. Iiri peaministri Brian Cowen ütles eile, et Iirimaa võib saada eesmärgi saavutamiseks aasta pikendust.

Iirimaa plaanib riiklike pensionide külmutamist ning pensioniõigusliku ea tõstmist 68 eluaastale aastaks 2028. Samuti kärbib valitsus pensionäride maksusoodustusi ning vähendab 10% võrra avaliku sektori uute töötajate palku.

Iiri abipaketi rahastamine:Iirimaa enda panus 17,5 miljardit eurot:

IMF 22,5 miljardit eurotEuroopa Liit 45 miljardit eurotSellest

EFSM 22,5 miljardit eurot (Euroopa finantsstabiilsuse mehhanism)EFSF (koos kahepoolsete laenudega) 22,5 miljardit eurot (Euroopa Finantsstabiilsusfond)

EFSF jaguneb omakorda:

EFSF (euroala) 17,7 miljardit eurotSuurbritannia 3,8 miljardit eurotRootsi 0,6 miljardit eurotTaani 0,2 miljardit eurot

Hetkel kuum