Sirje Rank • 25. märts 2011 kell 7:52

Fitch ja S&P kärpisid Portugali reitingut

Reitinguagentuurid Fitch ja S&P kärpisid eile Portugali reitingut, kus täiendavate säästumeetmete läbikukkumine parlamendis viis kolmapäeval valitsuse tagasiastumiseni.

Agentuur Fitch kärpis Portugali reitingut kahe pügala võrra, tuues põhjuseks rahastamisriskide kasvu. Ühtlasi hoiatas agentuur, et lähima kolme kuni kuue kuu jooksul võib Portugali ees oodata täiendav reitingukärbe, kui õigeaegselt ei lepita kokku usaldusväärset tugipaketti IMFi ja Euroopa Liiduga, vahendas agentuur Reuters.

Siiani on Portugal raha laenanud turult, kuid eile hüppasid kümneaastase tähtajaga võlakirjade intressimäärad juba rekordilisele 7,9%le. Täna murti esmakordselt läbi 8% tasemest. Sellise hinnaga on valitsusel raske lähikuudel maksmisele tulevaid võlakohustusi täita. Nii näeb agentuur Fitch, et ilmselt tuleb Portugalil Kreeka ja Iirimaa eeskujul välisabi paluda.

„Arvestades seda, et rahastamistingimused pole paranenud, ei eelda Fitch enam oma baasstsenaariumis, et Portugal suudab jätkata turult laenamist,“ märkis Fitchi analüütik Douglas Renwick.

Agentuur kärpis Portugali pikaajaliste kohustuste reitingu tasemelt A+ tasemele A-, jättes väljavaate negatiivseks.

„Tõenäosus, et Portugal palub lähiajal finantsabi on märkimisväärselt kasvanud,“ märkis Fitch.

Hoolimata tagasiastumisest osaleb Portugali peaminister Jose Socrates valitsusjuhi kohusetäitjana täna Brüsselis lõppeval Ülemkogul, kus ta on jätkanud seda joont, et Portugal väliabi ei vaja.

„Portugali olukord on väga keeruline. Kuid miski ei viita sellele, et Portugal lähiajal abipalve esitab,“ ütles Luksemburgi peaminister Jean-Claude Juncker Ülemkogu esimese päeva järel. „Meie ei saa Portugalile öelda, et küsige abi. See on küsimus Portugali valitsusele.“

Eilse reitingukärpega jõudis Fitch järele agentuurile Moody’s, mis kärpis läinud nädalal Portugali reitingut kahe pügala võrra tasemele A3. See vastab Fitchi tasemele A-.

„Nad võtavad kõigest teistele reitinguagentuuridele järele ja kuna kõik reitingud on jätkuvalt investeerimisjärgu reitingud, siis ma ei usu, et sellest võlakirjaturul suuremaid mõjusid oodata on,“ kommenteeris Informacao de Mercados Financeiros konsultant Filipe Garcia.

Ka reitinguagentuur Standard & Poor's kärpis eile Portugali reitingut kahe pügala võrra tasemele BBB ja jättis väljavaate negatiivseks. Agentuuri sõnul võib Portugali juba järgmisel nädalal ees oodata täiendav kärbe, kui selguvad euroala püsiva kriisihaldusmehhanismi ESM abilaenude tingimused ja kasvab tõenäosus, et Portugali võlgu võib oodata restruktureerimine.

S&P analüütik Eileen Zhang ütles, et agentuuri hinnangul ei ole Portugali järgmisel valitsusel muud valikut, kui kolmapäeval maha hääletatud säästumeetmeid ühel või teisel moel ikkagi toetada.

Euroopa Komisjoni president Jose Manuel Barroso ütles Ülemkogu esimese päeva järel antud pressikonverentsil, et Jose Socrates kinnitas teistele valitsusjuhtidele, et ka Portugali järgmine valitsus jätkab säästukuuri elluviimist.

 

 

Hetkel kuum