Sirje Rank • 23. märts 2011 kell 7:24

Portugal täna noateral

Hääletus Portugali parlamendis võib viia ametist Jose Socratese valitsuse ning sundida riiki abi paluma euroala kriisifondist.

Parlament arutab valitsuse säästukava pärastlõunal. Eile lubasid nii opositsioonis olevad sotsid kui kommunistid lauale panna resolutsiooni valitsuse kava vastu, vahendas agentuur Bloomberg.

"Tõenäosus, et Portugali valitsus sel nädalal kukub, on suur," ütles JPMorgan Chase & Co ökonomist Nicola Mai. "See tähendab, et riik palub tõenäoliselt lähiajal euroala kriisifondist abi, ehkki praegune valitsus on püüdnud seda vältida."

Portugal tõstab makse ja plaanib viimaste kümnendite suuremaid kärpeid, et veenda investoreid, et valitsus tuleb omal jõul toime eelarvedefitsiidi ja võlakoorma vähendamisega ega vaja välisabi.

Portugali ja Saksmaa kümneaastase tähtajaga riigivõlakirjade intressimäärade vahe kärises eile 423 baaspunktile. Euro käibeloleku aja suurimaks kärises lõhe läinud aasta novembris 484 baaspunkti tasemel. 9. märtsil kerkisid Portugal kümneaastase tähtajaga võlakirjade intressimäärad rekordilisele 7,7%-le.

"Kui parlament otsustab valitsuse stabiilsus- ja kasvupakti vastu, tähendab see seda, et valitsus ei saa enam võtta rahvusvahelisi kohustusi," ütles Socrates. "See tähendaks poliitilist kriisi. Minu arusaamise järgi suurendaks poliitiline kriis meie majanduse firnatseerimise riski ning sunniks Portugali välisabi paluma."

"Opositsioon võib otsustada kompromissi kasuks," nentisid eile Barclays Capitali ökonomistid Garcia Pascual and Laurent Fransolet, mööndes samas, et järjest raskem on seda uskuda.

Portugalil tuleb tänavu võlakirju müüa 20 miljardi euro väärtuses, et rahastada eelarvedefitsiiti ning täita võlakohutused. Aprillis ja juunis vajab Portugal võlakohutuste lunastamiseks kokku ca 9 miljardit eurot. Võlakirjade tähtajad jõuavad kätte ka juulis, augustis, septembris, oktoobris ja novembris.

"Kuna võlakirjade intressimäärad on visalt püsinud väga kõrgel ning eelolevatel kuudel tuleb võlakirjad välja lunastada, näib olevat peaaegu vältimatu, et Portugal järgib Kreeka ja Iirimaa eeskuju ning palub finantsabi," hindasid eile Capital Economics Ltd analüütikud.

15. märtsil kärpis reitinguagentuur Moody’s Portugali reitingut kahe pügala võrra tasemele A3, mis on nelja astme kaugusel spekulatiivsest tasemest. Reitingu väljavaade on negatiivne. 

Hetkel kuum