Sirje Rank • 5. aprill 2011 kell 9:10

Portugali tabas uus löök 

Portugal kaotas A järgu reitingu ka agentuuri Moody’s skaalal – kärpides Portugali reitingut juba teist korda kolme nädala jooksul, langetas Moody’s selle tasemelt A3 tasemele Baa1.

Sellega on Portugali reiting samal tasemel näiteks Venemaa, Tai ja Mehhiko ning mullu Euroopa Liidult ja IMFilt abi palunud Iirimaaga.

Reitingukärpe põhjuseks on kasvav tõenäosus, et Portugal välisabita hakkama ei saa. Portugali kümneaastase tähtajaga võlakirjade intressimäärad kerkisid eile juba 9,92 protsendile ning Portugali võimaliku maksejõuetuse vastu kindlustamise risk viitab 40protsendisele tõenäosusele, et valitsus lähima viie aasta jooksul oma võlgadega hakkama ei saa, vahendas agentuur Bloomberg.

Moody’s jättis Portugali reitinguväljavaate negatiivseks, mis tähendab, et see võib veelgi alaneda. Läinud reedel kärpis Portugali reitingut kolme pügala võrra agentuur Fitch, langetades selle BBB- tasemele, vaid sammu kaugusele spekulatiivsest tasemest.

Moody’s põhjendas reitingukärbet kasvanud poliitilise ebakindlusega, mis on suurendanud ebakindlust ka riigi eelarvedefitsiidi vähendamise ja majanduse väljavaadete kohta. Moody’s prognoosib, et valitsuse tagasiastumise järel 5. juunile määratud uute valimiste võitja peab kiiremas korras euroala ajutisest kriisifondist EFSF abi taotlema. Vajadusel võib Portugal teistelt euroala riikidelt abi saada ka varem.

„Portugalil on praegu Moody’se skaalal veel investeerimisjärgu reiting, kui Portugal investeerimisjärgust ilma jääb, on sellel tõsised tagajärjed, – need, kes ei või investeerida spekulatiivsetesse varadesse, peavad sellisel juhul müüma,“ ütles JPMorgan Chase & Co osakonnajuht Pavan Wadhwa. „On ainult aja küsimus, millal Portugal abi küsib.“

Erakorralised valimised jäävad kahe võlakirjade lunastamise tähtaja vahele – kokku vajab Portugal selleks 9 miljardit eurot. Eile kordas valimisteni peaministrina jätkav Jose Socrates, et Portugal ei kavatse välisabi paluda.

Portugali kümneaastaste võlakirjade vahe Saksamaaga on kärisenud 522 baaspunktile, mis on rekordtase euro käibeletulekust alates.

„Raha hind valitsuse jaoks on lähenemas tasemele, kus see ei saa püsida,“ märkis Moody’s. „Väga vähe on alust arvata, et pikaajalise laenu turg võiks Portugali valitsusele ja pankadele uuesti avaneda enne, kui valitsus suudab hajutada kahtlused oma plaanide ja võime osas eelarvekärped ellu viia.“

Euro odavnes uudise peale 0,2% 1,4190 dollarile. Samas toestab ühisraha ootus, et Euroopa Keskpank neljapäeval euroala baasintressi määra tõstab.

 

Hetkel kuum