Sirje Rank • 29. märts 2011 kell 19:56

S&P andis euro kriisikavale negatiivse hinnangu

Reitinguagentuur S&P andis euroala värskelt kokku lepitud kriisikavale negatiivse hinnangu, kärpides teisipäeval rahaliidu kahe riigi – Portugali ja Kreeka reitingut, kirjutas Wall Street Journal.

Tuues põhjuseks kartused, et 2013. aasta järel tuleb Kreekal oma võlad restruktureerida, kärpis agentuur Kreeka reitingut veel spekulatiivsemaks kui seni – tasemelt BB+ tasemele BB-.

Lisaks kärpis S&P Portugali reitingut ühe pügala võrra tasemelt BBB tasemele BBB- (madalaim investeerimisjärgu reiting). Alles läinud nädalal kärpis S&P Portugali reitingut kahe pügala võrra ning nüüd riskib Portugal esimest korda oma investeerimisjärgu reitingust ilma jääda. Mõlema riigi reitinguväljavaade on negatiivne.

S&P märkis, et on väga tõenäoline, et Kreeka peab 2013. aasta järel abi paluma, mil euroala praegusest kriisimehhanismist EFSF on saanud püsiv kriisisihaldusmehhanism ESM. Peamine vahe kahe kriisimehhanismi vahel on see, et ESMis on olemas võimalus, et osa kahjusid tuleb kanda ka võlakirjaomanikel.

Läinud aastal sai Kreeka IMFilt ja ELilt kolmeks aastaks abipaketi. Nüüd eeldab S&P, et üsna varsti peab sarnast abi paluma ka Portugal.

Täna kärpis Portugali keskpank riigi majandusprognoosi ning märkis, et valitsuse kärpekava elluviimiseks tuleb sel ja tuleval aastal rakendada veel ka täiendavaid säästumeetmeid. Pank prognoosib tänavu SKP langust 1,4% ja tuleval aastal kasvu 0,3%.

Kreeka peaminister George Papandreou süüdistas Kreeka investeerimisjärgu reitingu kaotuses Euroopa Liitu.

„S&P kärpis Kreeka reitingut mitte selle pärast, mida Kreeka teeb,“ ütles ta. „Nende sõnum on, et Euroopa Liidu otsused ei ole piisavad või et need liiguvad vales suunas.“

ELi kokkuleppe järgi alluvad ESMi reeglitele kõik võlakirjad, mis on emiteeritud peale 2013. aasta keskpaika. Mitmed analüütikud aga eeldavad, et restruktureerida tuleb ka juba olemasolevad võlad, et Kreeka ja Portugali puhul võlad kontrolli alla saada. S&P prognoosi järgi kasvab Kreeka võlakoorem 2013. aastal 160%le SKPst.

„ESMi tingimused, kui vaadelda neid Kreeka suure võlakoorma ja valitsuse suure laenuvajaduse taustal, varjutavad Kreeka plaane naasta kapitaliturule 2013. aastal keskpaigas, mil ELi ja IMFi abiprogramm lõpeb ning suurendavad restruktureerimise tõenäosust," märkis S&P.

 S&P on esimene reitinguagentuur, mis reageerib euroala püsiva kriisihaldusmehhanismi heakskiitmisele läinud nädalal Brüsselis toimunud Ülemkogul.

Hetkel kuum