Kolleegi kogemus aitab areneda

Ain Kivesti 28. märts 2011, 00:00

SELF II arendusjuhi ja koolitaja Endel Hango sõnul on kovisiooni eesmärgiks hoida inimesi heas töötegemise vormis - seda siis nii probleemide lahendamise ja kitsaskohtadega tegelemise kui ka arengupotentsiaali realiseerimise või motivatsiooni suurendamise kaudu. Teemavalikul piire pole ning meetod on rakendatav sõltumata püstitatud sihtidest ja ettevõtte tegevusvaldkonnast. "Kovisiooni sisu määravad paljuski eelnevalt nimetatud eesmärgid - mis fookus täpselt valitakse, on juba organisatsiooni- või meeskonnaspetsiifiline," sõnas Hango.

DevelopDesign konsultandi Kadri Kõivu sõnul on meetodi alustalaks grupiliikmete võrdväärsus - käsitletavate teemade üheselt mõistmise ja huvide samasuse tagab sarnase töö tegijate ja rollide kandjate kaasamine. Kõiv viis aasta alguses läbi kovisioonigruppide taustauuringu, millest selgus peamine ootus kovisioonile - kogemuste vahetamise kaudu üksteist toetada ja üksteiselt õppida.

Rohkem kui pelgalt koosviibimine. Kovisiooni näol pole tegu ühega paljudest koosoleku viisidest või pelgalt kolleegide koosviibimisega. Ettevõtlusklubi juhatuse liige Kadri Ruttas, kes on viibinud mitmete edukate kovisioonigruppide asutamise juures, meenutab, et statistikaametis personalijuhina töötamise ajal oli grupi käivitamise stardifaasis hirm, et koosviibimised võivad kujuneda padjaklubi sarnasteks koosolemisteks. Eelarvamused ei leia aga kinnitust, kui jälgitakse reegleid. Aidates nüüd juba ettevõtlusklubi kaudu töötutel kovisioonigruppe luua, kuuleb Ruttas vaid positiivset tagasisidet. "Grupijuht peab järgima reegleid, andma kohalviibijatele sõna ning juhtima teemakäsitlusi," rääkis Ruttas.

Grupijuht peab karisid vältima. Meetod on efektiivne ja toimiv, kuid algfaasis on vajalik professionaalne kaasabi. "Konsultandil on võimalik organisatsioon juhtida mööda mitmetest karidest, mille otsa halval juhul võidakse sattuda. Hästi tuleb läbi mõelda võimalikud ohud ning ühiselt välja töötada raamid ja reeglid süsteemi toimimiseks," kinnitas Hango. Kui meetodi abil saab reaalselt tegutsema asuda, võtab meeskonnas juhendaja rolli üle konkreetne eestvedaja. Hango peab konsultanti protsessis peamiselt juhendajaks ja mudeldajaks, sest põhitöö tuleb ära teha juhtidel. "Ilma tippjuhtkonna toetuseta ükski kovisioon mitte kuskil kuigi kaua ei kesta," on Hango veendunud.

Ka Kõiv usub, et väline abi on alguses määrava tähtsusega. "Üldiselt on minu eesmärk kovisioonigruppe konsulteerides teha ennast võimalikult ruttu üleliigseks ehk anda vastutus grupis toimuva eest üle inimestele endile, mitte hoida neid endast sõltuvuses, töötan algusest peale eesmärgiga suunata inimesi üksteist ise toetama," rääkis Kõiv.

Ruttas peab kovisiooni lihtsaks ja vähe ressursse nõudvaks meetodiks. Ent toimimiseks on vajalik tiimiliikmete uskumine eesmärkidesse, aktiivsus ja enesekindlus. Oluline on olla optimistlik ja avatud ning osaleda, mitte jääda üksinda mõtisklem. Kovisioon täidab infovahetuse, nõuannete, suhtlemise ja kontaktide vajaduse igal tasandil.

Haridus- ja teadusministeeriumis on mentoritel oma kovisioonigrupp. Selle idee saime koolitajatelt, kes meie mentorlusprogrammiga hästi kursis on. Mentorite kovisioon on mõeldud selleks, et mentorlust arendada, üksteist julgustada, koos leida lahendusi võimalikele probleemidele ja üheskoos rõõmustada õnnestumiste üle.

Kohtumistel arutatakse erinevaid juhtumeid, räägitakse huvitavatest situatsioonidest, edukalt lahendatud probleemidest ning õnnestumistest ja ebaõnnestumistest. Lisaks toimuvad ajurünnakud ja grupiarutelud.

Kovisioon toimub juba neli aastat iga kahe kuu tagant. Kohtumistel on oma reeglid, näiteks konfidentsiaalsus - kõik, mida räägitakse grupis, jääb sinna - korraldamine on jagatud mentorite vahel, külalisena osaleb igal koosolekul mentorite koordinaator ehk personalitalituse peaekspert.

Oleme korraldanud kovsioonigrupi kohtumisi koos koolitajatega ning ka koos menteedega. Kõik kovisioonigrupi koosolekud protokollitakse ning protokolle hoitakse konfidentsiaalsena.

Julgen kivisiooni soovitada ka teistele organisatsioonidele, erinevaid kasutusvaldkondi on väga palju. Kovisiooni loomisel on oluline, et määrataks oma grupi eesmärk, sõnastatakse põhireeglid ja tegevusplaan.

Meil tegutseb juhtide kovisioonigrupp juba neljandat hooaega - alustame kooskäimist sügisel ja lõpetame suve hakul. Kovisioonigrupi liikmete, kes on erinevates valdkondades tegutsevate üksuste juhid vahel on tekkinud väga suur usaldus. Saame omavahel vahetada kogemusi, arutada muresid ja päevakajalisi teemasid, mis on olulised meile kui juhtidele ja kogu organisatsioonile. Kuna ettevõttes töötab üle 360 inimese, on kiirelttoimiv koostöö väga oluline.

Kindlasti areneme ise juhtidena. Iga teema osas, mille oleme läbi töötanud, vahetame parimaid praktikaid, oleme teadlikumad, kogenumad. Kõik grupiliikmed on rohkem motiveeritud. Paljudele on see "suhkrutükk, mis teeb elu magusaks". Oleme asutuse jaoks kokku hoidnud ka rahaliselt, sest 3aastane juhtimiskoolitus tervele grupile juhtidele oleks kujunenud oluliselt kallimaks.

Konkreetsete mõõdetavate tulemuste osas - näiteks kui arutasime grupis arenguvestluste teemat, valmis nn käegakatsutava tulemina "nipiraamat". Nipiraamat ripub praegu asutuse siseveebis ja on kõikide jaoks kasutatav.

Arvan, et meie grupi häid tulemusi näitab ka see, et sel sügisel käivitus meil ka teine kovisioonigrupp - arendajate kovisioon. Soovitame meetodit proovida ka teistes organisatsioonides. Soovitan teha asi atraktiivseks, kutsuda kokku tegusad inimesed, panna paika reeglid grupis, jälgida neid ja tegeleda turvalise õhkkonna loomisega. Ülioluline on ka tippjuhtkonna toetus.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing