Sirje Rank • 14. aprill 2011 kell 13:04

Saksa hoiatus viis Kreeka võlakirjaintressid rekordile

Saksamaa rahandusministri hoiatus, et Kreekal tuleb võib-olla oma võlad restruktureerida, viis täna Kreeka ja Portugali võlakirjaintressid uutele rekordtasemetele ning kergitas laenuraha hinda ka teiste suure võlakoormaga euroala riikide jaoks.

Saksamaa rahandusminister Wolfgang Schäuble ütles intervjuus ajalehele Die Welt, et kui juunikuine audit näitab, et Kreeka ei tule oma võlgadega toime, tuleb võlad ilmselt restruktureerida, kuna enne euroala püsiva kriisimehhanismi käivitamist 2013. aastal ei saa laenuandjatelt nõuda, et nad osa kahjust enda kanda võtaks, vahendas agentuur Bloomberg.

Reitinguagentuuri S&P Euroopa reitingute osakonna juht Moritz Kraemer tunnistas, et Kreeka võlgade restruktureerimise tõenäosus on kasvanud.

„Ma ei väida, et restruktureerimine on vältimatu, kuid risk on kasvanud,“ ütles Kraemer. See tähendaks investoritele kaotust 50-70%. „Baasstsenaarium on jätkuvalt, et restruktureerimist ei tule," ütles ta.

Kreeka kümneaastase tähtajaga võlakirjade intressimäär kerkis täna 29 baaspunkti võrra 13,20 protsendile, mis on kõrgeim tase 1998. aastast, mil Bloomberg andmeid koguma hakkas. Kaheaastase tähtajaga võlakirjade intressimäär kerkis 103 baaspunkti võrra 17,96 protsendile.

Portugali kümneaastase tähtajaga võlakirjade intressimäär kerkis 14 baaspunkti võrra 8,89%-le, mis on kõrgeim tase 1997. aastast. Kaheaastase tähtajaga võlakirjade intressimäär kerkis 28 baaspunkti võrra 9,33%-le.

Kreeka võimaliku maksejõuetuse vastu kindlustamise hind (CDS) on kerkinud rekordilisele 1080 baaspunkti tasemele, mis viitab 60%-lisele tõenäosusele, et võlad restruktureeritakse.

„See, et Kreekal pole ilmselt muud alternatiivi võlgade kontrolli alla saamiseks kui nende restruktureerimine, on ilmselt kõige halvemini hoitud saladus,“ ütles BNP Paribas’ laenustrateeg Greg Venizelos.

Hispaania kümneaastaste võlakirjade intressimäärad kerkisid täna kaheksa baaspunkti võrra 5,31 protsendile. Sama tähtajaga Iiri võlakirjade intressimäär kerkis 11 baaspunkti võrra 9,20 protsendile.

Itaalia kümneaastaste võlakirjade intressimäär oli täna 4,72% tasemel.

Saksamaa võlakirjad ujusid vastuvoolu. Saksamaa kümneaastase tähtajaga võlakirjade intressimäär alanes täna 3,38%-le ning kaheaastase tähtajaga võlakirjade intressimäär 1,83 protsendile.

Hetkel kuum