11. aprill 2011 kell 4:10

EL välistab Kreeka ümbervõlastamise

Kuuldused, nagu plaaniks Euroopa Liit peagi Kreeka riigivõla ümbervõlastamist, ei pea EL kõrgete ametnike sõnul paika.

„Jah, me välistame Kreeka ümbervõlastamise,“ ütles EL rahandusvolinik Olli Rehn laupäeval Ungaris Gödöllös lõppenud eurotsooni ministrite kohtumise lõppedes. Olemas on soliidne reformikava, mis põhineb Kreeka võimete põhjalikul analüüsil ja mis võimaldab riigil oma võlad ise ära maksta. Ka Euroopa Keskpanga president Jean-Claude Trichet lisas, et Kreeka jaoks on olemas plaan, ja see viiakse ellu.

Kreeka on saanud kolmeks aastaks 110 miljardit eurot EL-lt ja IMF-lt laenu, kuid üha kasvavad kahtlused, kas riik nagu plaanitud aastal 2012 taas ise raha suudab laenata. Ajakirja Spiegel andmetel on mõned eurotsooni rahandusministrid seisukohal, et Kreeka tuleb ümbervõlastada, sellele on aga vastu EKP juht Trichet.

Portugalile 80 miljarditLähiajal peaksid algama läbirääkimised Portugali päästepaketi detailide üle. Euro päästefondist EFSF-ist tuleva summa suuruseks saab olema ligikaudu 80 miljardit eurot. Läinud nädalalal finantsabi palve esitanud Portugal peab vastutasuks allutama end rangetele säästu- ja reformiprogrammidele. Volinik Rehni arvates kuulub Portugali säästuplaani juurde kindlasti ka ulatuslik erastamisprogramm.

Portugali päästepakett peaks koos olema hiljemalt mai keskpaigaks. 5. juunil toimuvad riigid ennetähtaegsed valimised, kuna praegune peaminister José Sócrates ei leidnud parlamendis oma säästukavadele enam piisavalt toetust. Rehni sõnul peavad seetõttu läbirääkimistel abilaenu tingimuste üle osalema nüüd ka Portugali opositsiooniparteid.

Portugal lõpetab ahelreaktsiooniEurotsooni rahandusministrid väljendasid pärast Ungaris toimunud kohtumist arvamust, et Portugali päästmine lõpetab viimaks nõrku eurotsooni riike tabanud ahelreaktsiooni. Samas ei ole kriis veel kindlasti lõplikult möödas.

„See pole kuigi rõõmustav, aga on selge: kriis ei ole veel vaatamata kõigile jõupingutustele veel möödas,“ ütles Ungari rahandusminister Gyorgy Matolcsy.  „Me ei ole kõiki probleeme lahendanud, aga me oleme õigel teel,“ ütles Saksamaa rahandusminister Wolfgang Schäuble. Viimase arvates on kriis paremini kontrolli all kui aasta tagasi.

Viimase aasta jooksul on korduvalt spekuleeritud selle üle, et mitte ainult eurotsooni väikesed perifeeriariigid, vaid ka Hispaania ja Itaalia võivad langeda võlakriisi ohvriteks. Praeguseks on Hispaania väljaspool hädaohtu, ütles Hispaania majandusminister Elena Salgado. Ka Schäuble ütles, et Hispaania on heas seisus ja et seda tunnistavad ka finantsturud. Hispaania plaanib omalt poolt Portugali päästmiseks anda 4-5 miljardit eurot.

Autor: Katri Soe-Surén, Anne Oja

Hetkel kuum