Birjo Must • 2. mai 2011 kell 9:34

Al-Qaedal palju liidreid

Kuigi Osama bin Ladeni surm on USA jaoks poliitiliselt ülitähtis sündmus, ei pruugi see anda põhjust hingekella löömiseks al-Qaedale. Rühmitust asuvad juhtima bin Ladeni lähikondlased.

Al-Qaeda juhi Osama bin Ladeni surm on USA president Barack Obamale oluline võit, samas on aga selle sündmuse mõju al-Qaedale palju raskem mõõta, kirjutab Aljazeera.net.

Ameerika ajakirjanik Peter Bergen rääkis CNN-le, et bin Ladeni surm tähistab „terrorivastase sõja lõppu“. Samas mitmed teised analüütikud ei nõustu sellega. Hoolimata kõigest on al-Qaeda väga erinev organisatsioon aastal 2011 ja 2001 uute juhtide ja laia liikmesrühmituste ringiga.

Juhipositsiooni võib võtta bin Ladeni asetäitjaAnalüütikud on pikka aega arutanud, millises ulatuses juhivad bin Laden ja tema asetäitja, Egiptuse päritolu Ayman al-Zawahiri, al-Qaeda tegevust. Mõlemad mehed olid pärast 2011. aasta 11. septembri rünnakuid pagenduses, jättes mitmed oma alluvad juhtima rühmituse igapäevaseid asju. Liikmesrühmitused, nagu näiteks al-Qaedasse kuuluv Araabia poolsaare ühendus, tegutsevad juba ammu väga väikeste juhistega „juhtkonna“ poolt Afganistani-Pakistani piirilt.„Sageli arvatakse, et juhtide peamine roll, eriti just bin Ladeni puhul, on propaganda liider või isegi pelgalt nimeline juht,“ ütles endine CIA al-Qaeda analüütik Barbara Sude eelmisel aastal avaldatud poliitilises ülevaates.

Teatavasti mängivad juba viimase paari aasta jooksul osa nooremaid liidreid rühmitustes juhtivat rolli ning nende võim aina kasvab. Nende seas on Abu al-Yazid, Abu Yahya al-Libi ja Atiyah abd al-Rahman.

Surmal pole oodatud mõjuKui bin Laden oli pelgalt juhtfiguur, ongi ehk tema eesmärk juba täidetud. Tema ideoloogia ja strateegia on levinud kogu al-Qaedas. „See on mitmel viisil tohutu löök jihadi võrgustikule, kuid see ei hävita al-Qaedat,“ ütles ühe terrorismi mõjusid uuriva organisatsiooni liige Daveed Garenstein-Ross. “Jihadi grupeeringul on teisigi juhte, kes võivad asuda uuteks juhtfiguurideks.”

Kuigi sümboolselt oluline, võib bin Ladeni surm tähendada al-Qaeda võimete jaoks väga vähe.

Siiani pole kuulda olnud al-Qaeda ja selle pooldajate reaktsiooni. Grupi propagandatiib ei ole praeguseni väljastanud videot bin Ladenist, samuti pole kommenteeritud teateid tema surmast. Al-Qaeda meelsetes internetifoorumites tundub enamik kommentaatoreid olevat surma teadetest šokeeritud. “Kui see on tõsi, peame tänama Allahit, et Ameerika ei saanud teda kätte elusalt,” kirjutas üks kommentaator. “Vastasel juhul alavääristaksid nad teda nagu Saddam Husseini.”

Sõda Afganistaanis kestab edasiÜks peamine küsimus on, millist mõju avaldab bin Ladeni surm juba niigi kurnatud Ameerika-Pakistani suhetele. Obama on varem avaldanud Pakistani valitsusele kiitust koostöö eest bin Ladeni jahtimisel.

Samuti on ebaselge, kas bin Ladeni surmal on mõju juba kümnendat aastat kestvale Afganistani sõjale. Obama ei maininud oma kõnes ühtegi strateegilist muudatust. Bin Laden tapeti Pakistanis, mitte Afganistanis ja USA ametnikud tunnistavad, et vaid peotäis al-Qaeda liikmeid on jäänud Afganistani. 

Teisiti öeldes, sõda, mida alustati 11. septembri eest kättemaksmiseks, võib kesta kauem kui elas selle rünnaku arhitekt. 

Hetkel kuum