Sirje Rank • 4. mai 2011 kell 13:23

EL kaalub lisavõimalusi ajutisteks piiritõketeks Schengenis

Euroopa Komisjon esitas täna plaani, mis annaks rohkem võimalusi Schengeni viisaruumis ajutise piirikontrolli taastamiseks.

See samm on vastuseks Prantsusmaa ja teiste ELi riikide üleskutsele takistada Põhja-Aafrikast pagevate sisserändajate hajumine ELi territooriumil. Ühtlasi on see märk ELis süvenevatest erimeelsustest immigratsiooni kontrollimise suhtes, vahendas agentuur Reuters.

Itaalia nõuab, et teised ELi liikmesriigid aitaksid tal toime tulla tuhandete tänavu Itaalia rannikule saabunud sisserändajatega. See on teinud murelikuks poliitikud teistes liikmesriikides, kus valijad on sisserände suhtes järjest vaenulikumalt meelestatud.

ELi siseasjade volinik Cecilia Malmstrom ütles täna, et sisepiiride ajutine taastamine erandolukorras võib olla üks viis, kuidas järsult kasvanud immigratsiooni korral käituda. „See võib olla vajalik … kui osa välispiirist satub ootamatult suure surve alla,“ ütles volinik.

Ettepanek on osa Euroopa Komisjoni laiemast plaanist Põhja-Aafrika sisserände küsimuse lahendamiseks. Kui olukord seal teravneb, võib sisserändajate hulk järsult kasvada.

Lisaks tahab komisjon tugevdada ELi välispiiri kaitset, andes selleks suuremad volitused piirkontrolli agentuurile Frontex.

Samuti survestab komisjon ELi liikmesriike hõlbustama kaubavahetust ja viisarežiimi Põhja-Aafrika riikidega, et nende riikide valitsused aitaksid omalt poolt inimeste väljarännet ohjeldada.

Mitmed ELi valitsused võivad siiski komisjoni ettepanekud tagasi lükata, kuna ei taha teha liiga palju järeleandmisi meetmete suhtes, mille elluviimine on tõenäoliselt pikaldane. Ilmselt muutuvad vaidlused sisserände üle ELis veelgi tulisemaks.

Piirikontrolli taastamise vastu Schengeni viisaruumis on ka Euroopa Parlament, kus liberaalsed saadikud ei toeta ELi ühe põhivabaduse osas piirangute seadmist.

Juba praegu on Schengeni riikidel võimalus ajutiselt piirikontrolli taastada – näiteks tegi Saksamaa seda jalgpallihuligaanide riiki pääsemise tõkestamiseks. Uued ELi reeglid annaks enam volitusi taoliste piirangute kehtestamiseks.

 

Hetkel kuum