Silvia Kruusmaa • 23. mai 2011 kell 7:10

Vaher: Schengeni sisepiiride taastamine oleks allaandmine kuritegevusele

Täna Helsingis peetaval Euroopa pealinnade politseijuhtide konverentsil tõi siseminister Ken-Marti Vaher välja, et piireületava kuritegevuse vastu võitlemisel tuleb teha piireületavat politseikoostööd, mitte kitsendada seadusekuulekate inimeste vabadusi.

„Viimastel nädalatel on palju väljendatud kahtlusi, kas tänase ühtse Euroopa ja Schengeni õigusruumi aluspõhimõte – vaba liikumine – on ehk liiga suur luksus arvestades, et seda vabadust kasutavad ka kurjategijad. Tahaksin kahtlejatele öelda, et ärgem unustagem – kuritegelik energia ei jää kunagi muudest elu arengutest maha. Nagu kaasaegne elu, on ka kaasaegne kuritegevus globaalne, see ei tunne riigipiire ega tollipunkte ja liigub vabalt meie kaasaegseid suhtluskanaleid pidi," rääkis Vaher konverentsi avakõnes:

Minnes tagasi piirikontrolli taastamise juurde astume sammu tagasi meie ühistest demokraatlikest põhimõtetest, lisas minister. "Veelgi enam, kui selle põhjuseks on kuritegevus, siis mööname, et me ei kontrolli kuritegevust vaid kuritegevus kontrollib meid. Nii ei tohi see olla. Piirikontrolli taastamine on ja peab jääma erandolukorraks,“ rõhutas Vaher.

Minister rõhutas kõnes ka seda, et rahvusvahelise kuritegevuse vastu võitlemine peab olema senisest sõltumatum riigipiiridest ja riigisisesest seadusandlusest. Vaheri sõnul toetab Eesti seadusandluse ühtlustamist Euroopas, et kuritegevuse vastane võitlus ei nurjuks bürokraatlikel põhjustel.

 

 

Hetkel kuum