Sirje Rank • 30. mai 2011 kell 11:45

S&P hoiatab Skandinaavias kasvava võlakoorma eest

Reitinguagentuur S&P hoiatab täna avaldatud raportis, et Skandinaavia riikide kodumajapidamiste kasvav võlakoorem võib perspektiivis ohtu seada finantssüsteemi stabiilsuse, vahendab uudistebüroo Direkt.

S&P nendib, et võlad on sissetulekutega kõrvutades Taanis, Soomes, Norras ja Rootsis 1995. aastast järsult kasvanud ning et viimasel 20 aastal on ka elamispindade hinnad tänu madalale reaalintressile, sissetulekute jõudsale kasvule ning hõlpsamale laenusaamisele kasvanud oluliselt kiiremini kui varasematel aegadel.

Samal ajal on kõigil suurematel Põhjala pankadel bilansis arvestatav eluasemelaenude portfell. Kõige suurem on see Nykredit Realkreditil ja OP Pohjola Groupil, kõige väiksem SEB-l ja Nordeal. „Isegi kui Põhjala eluasemeturg viimases finantskriisis oluliselt ei langenud ega pankade varade väärtus dramaatiliselt vähenenud, ei tähenda see veel, et nad mõne teise stsenaariumi puhul immuunseks jäävad. Arvame, et tõsine majanduslangus, mis suurendab tööpuudust või intressimäärasid Põhjalas, võib pankade vara kvaliteedi surve alla seada. Sellel oleks omakorda tõsine negatiivne mõju Skandinaavia riikide majanduskasvu väljavaadetele,“ märkis S&P.

S&P tõdeb siiski, et kinnisvarahindade langusest tingitud tugev korrektsioon majapidamiste bilansis ei ole siiski põhistsenaarium üheski Põhjala riigis ning et praegu ei ohusta lähema kahe aasta perspektiivis miski nende riikide AAA-reitingut.

Lisaks on mitmeid tegureid, mis järsu majanduslanguse korral majapidamiste kõrgest võlakoormast ja elamispindade hinnatasemest johtuda võivaid riske leevendavad. Näiteks pankade olemasolevad ja kasvavad kapitalipuhvrid ning riikide korras rahandus, mis võimaldab vajadusel finantssektorit toetada.

Siiski tasub võimalike riskide osas valvas püsida.

„Võlakoormuse kasv koos sotsiaalkindlustussüsteemiga, mis ei ole enam nii helde kui varasematel aegadel, ning majapidamiste valmisolekuga võtta suuri eluasemelaene – kõik see võib tõsises olukorras vallandada protsüklilise doominoefekti,“ hoiatab S&P.

Hetkel kuum