Korobeinik: otsedemokraatia puhul vaja informeeritud kodanikke

Silvia Kruusmaa 06. juuni 2011, 17:13

Täna Tallinnas internetiturundajate ja blogijate foorumil Tallinn BlogFest 2011 esinenud riigikogu liige Andrei Korobeinik ütles oma ettekandes, et Eestil on kõik võimalused internetipõhise osalusdemokraatia senisest laiemaks levikuks, kuid kõiki küsimusi osalusdemokraatia raames otsustada ei saa.

„Levinud on arvamus, et just osalusdemokraatia sai antiikkreeklaste jaoks saatuslikuks. Väikses linnas toimis see hästi, kuid kiiresti kasvav impeerium varises kommunikatsiooniprobleemide tõttu kokku. Rahvas otsustas targalt, kus võiks uue turu avada, kuid näiteks välispoliitilise strateegiaga või maksude küsimustega ei saanud nad nii hästi hakkama,“ rääkis Korobeinik meenutades, et Eesti otsedemokraatia riigiprojektid internetis Tom.ee ja Osale.ee ebaõnnestusid  ja nüüd on vaja mõelda, kuidas edasi minna.

Korobeinik märkis, et otsedemokraatiat ei saa lahus hoida kodanikuõpetusest ja hästi suudavad otsustada ainult informeeritud kodanikud. „Milline oleks optimaalne maksukoormus, millega keskmine Eesti elanik rahul oleks? Sisetunne ütleb, et kodanike arvates võiks see olla 0% ja et selline riik väga jätkusuutlik ei oleks,“ arutles riigikogu liige meenutades, et vastavalt põhiseadusele ei saa rahvahääletusele panna eelarve, maksude, riigi rahaliste kohustuste, välislepingute ratifitseerimise ja denonsseerimise, erakorralise seisukorra kehtestamise ja lõpetamise ning riigikaitse küsimusi.

„Igatahes on meil osalusdemokraatia arendamiseks interneti kaudu oluliselt rohkem võimalusi kui kümme aastat tagasi – ID-kaartide reaalsete kasutajate arv on suur, inimesed kasutavad aktiivselt ID-kaardiga seotud teenuseid,“ lausus Andrei Korobeinik oma ettekandes.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. June 2011, 17:14
    Otsi:

    Ava täpsem otsing