13. juuli 2011 kell 10:37

Euroopa pangad valmistuvad halvimaks

Reede õhtul avalikustatakse Euroopa pankade stressitestide tulemused. Kreeka, Iirimaa ja Itaalia probleemide taustal ollakse valmis halvimaks, kirjutab Wall Street Journal.

Ajalehe andmetel valmistuvad Euroopa pangad juba halvimaks ehk siis võlakriisi eskaleerumiseks ja ühe või koguni mitme riigi lahkumiseks eurotsoonist.Kuna pangad täpselt teavad, millises mahus konkurendid kriisiriikides krediite on andnud, tõuseb vastastikune usaldamatus, mis võib viia kuni selleni, et  lõpetatakse vastastikune laenuandmine. Tulemuseks võib olla sarnane olukord mis oli pärast Lehman Brothersi kokkukukkumist 2008. aasta septembris.

WSJ kirjutab, et juba praegu kasvab vastastikune skepsis, kuid otsustavaks saab reede, kui avalikustatakse üle-euroopaliste stressitestide tulemused. Juba praegu spekuleeritakse selle üle, millised 91 testis osalenud pangas läbi võisid kukkuda. Ainuüksi Hispaanias võib neid olla kuus, aga kahtlaseks peetakse näiteks ka Austria panka ÖVAG.

Samuti võidakse reedel Brüsselisse erandkorras kokku kutsuda Euroopa Liidu riigi- ja valitsusjuhid, arutamaks edasisi samme Kreeka, Itaalia ja stressitesti mitteläbinud pankade suhtes.

Autor: Katri Soe-Surén

Hetkel kuum