Sirje Rank • 26. august 2011 kell 10:44

Taanlastel valida: hiigelvõlad võipüsiv heaoluriik

Taanlastel on nüüd valida „kontrollimatu võlakoorma kasvu“ või „püsiva heaoluriigi“ vahel, ütles peaminister Lars Loekke Rasmussen.

Taalastel on nüüd valida „kontrollimatu võlakoorma kasvu“ või „kestliku heaoluriigi“ vahel, ütles peaminister, kes kuulutas valimised välja kaks kuud enne ametiaja lõppu.

Rasmusseni valitsus esitas sel nädalal kava kinnisvaraturu kollapsi ning pankade probleemidega maadleva majanduse turgutamiseks, püüdes samas kulusid ohjes hoida.  Rahandusminister Claus Hjort Frederikseni sõnul ei saa aga 10,8 miljardi Taani krooni suurune pakett ilmselt parlamendis vajalikku toetust.

Oma plaani kinnisvaraturu turgutamiseks on esitanud ka opositsioon eesotsas sotsiaaldemokraatide juhi  Helle Thorning-Schmidtiga, mis näeb majanduse elavadmiseks ette veel suuremaid kulutusi, vahendas agentuur Bloomberg.

Arvamusküsitlused näitavad, et valijatele meeldib pigem opositsiooni plaan, mis näeb ette suuremad avaliku sektori kulutused. Sel nädalala avaldatud küsitluse Voxmeter andmeil toetas praegust koalitsiooni 44,5% ja opositsiooni 53,5% küsitletutest.

Skandinaavia riikidest on Taani majandus praegu kõige halvemas seisus – kinnisvaraturg on hangunud ning pangandussüsteemis tõsised probleemid. Veebruarist saadik on kaks regionaalset panka pankrotti läinud ning likviidusprobleemid võivad agentuuri S&P hinnangul kukutada lähiaastatel veel ligi 15 panka.

Valitsuse kava majanduse ergutamiseks keskendus üsna olulisel määral kinnisvaraturule, et tuua sinna uut hingamist – ettepaneku järgi saanuks taanlased osta uue eluaseme enne, kui vana on müüdud. Pangad kritiseerisid, et selline ettepanek lisaks majandusse veelgi riske – turg on soikus ja hinnad langevad.

„Laenupoliitika lõdvendamine viiks mõned kliendid raskustesse,“ ütles Nykredit A/Si asedirektor Lars Holst.

Valitsuse ettepanekud majanduslanguse lõpetamiseks ja eluasemeturu elavdamiseks on pigem poliitika kui majandusteadus, ütles Sydbank A/Si peaökonomist Jacob Graven. „Kasvu ergutamise väljavaated on piiratud kogu maailmas, sealhulgas Taanis. Ees võib olla uus majanduslangus.“

Taani pangad andsid samuti buumi ajal liiga palju laene kinnisvarasektorisse. Mullu kirjutati korstnasse 94 miljardit Taani krooni ning tänavu kardetakse samuti märkimisväärseid kahjumeid hapuks läinud kinnisvara- ja põllumajandussektori laenudest.

Taani parlament kinnitas sel nädala ka neljanda pangandussektori abipaketi 2008. aastast, mis muudab reegleid, mis eelisõigusega võlausaldajad pankroti korral kahju kandma panid. Nüüd võib riik raskustes pankade halvad laenud halba panka koondada.

Hetkel kuum