Grupis läbi arutatud idee täitub kiiremini

Ain Kivesti 29. august 2011, 00:00

"Võti on teadlikkuse tõus koos praktiliste harjutustega," sõnastas grupijuht Merike Lippmaa tegutsemisvormi mastermind olemuse. Mõttevormingu idee on pärit Napoleon Hilli raamatust "Mõtlemist muutes rikkaks", olles ühtlasi kooskäivatele gruppidele aineks ja mõtlemise-tegutsemise alustalaks.

"Ühel hetkel, avastades, et argipäevi täidavad häirivad ülesanded ning pingutustest hoolimata ei paista soovitud muutused - olete oodatud. Tundes, et midagi on puudu, samas täpselt teadmata, mis - olete oodatud. Visualiseerides kindlalt oma eesmärke, kuid teadmata, kuidas reaalselt tegevust alustada - olete oodatud. Olles pessimist, uskudes, et kõik on teada ja midagi ei muutu - olete oodatud," loetles Lippmaa põhjuseid, miks mastermind'i grupiga tasuks liituda.

Muutused on kärmed saabuma. Grupis kogetakse ridamisi ahhaa-efekti. "Kohvikus sõpradega kokkusaamine ei ole pooltki nii tõhus kui mastermind'i regulaarsed kohtumised vastavalt struktuurile," rääkis mõttetreener Helina Mägi. Kursustel keskendutakse teadlikkuse ja arusaamise tõstmisele ning mahukam teadmistepagas tagab kahtlemata suurema edu mis tahes valdkonnas, märkis ta.

"Võib tunduda klišeena, kuid teadlikkust võib võrrelda pidevalt meie ümber suureneva ruumiga. Kui praegu teame vaid seda, mis toimub ühes toas, on meie valikud piiratud. Kuid kui teadlikkus tõuseb, teame ka seda, mis toimub kogu majas, siis juba aias, riigis ja loodetavasti saabub aeg, mil saame täielikult aru sellest, mis toimub kogu maailmas," rääkis Mägi. Avaram maailmapilt tagab teadagi ka parema elukvaliteedi.

Loomulikult on kergemad ja raskemini avatavad teemad, kuid mastermind ei sea käsitlemispiiranguid. Mägi sõnul keskendub oma gruppides elu printsiipidele ja osalejate eesmärkidele - kuidas iseennast juhtida ja tulemusi luua. "Millisest valdkonnast on pärit inimese eesmärk, ei oma rolli, sest mastermind'i põhieeldus on, et õiged vastused on peidus inimeses endas," kinnitas Mägi.

Gruppi pole mõtet luua pelgalt formaalsuse pärast. Tuleb järgida kindlaid reegleid ja meetodeid, tagamaks grupis edu ja toimiv koostöö. Koolitaja Kaido Kubri soovitab esmalt paika seada visiooni ehk juhtidee ehk missugustel eesmärkidel grupp koos käib. Veel peavad liikmed selgeks rääkima, kuidas ja missugusel määral keegi gruppi panustab.

Kubri peab ülioluliseks ka tehniliste detailide määratlemist - milline on kooskäimise aeg, koht ja formaat. Grupis tuleb tööd teha ja vaeva näha, tuginedes juhendaja suunamistele ja abivahenditele. Lippmaa teab, et kõige edasiviivam on iseenda jälgimine - enda mõtted, käitumine, emotsioonid ja sõnavalik. Grupiliikmed on ka head peegeldajad heas ja arendavas mõttes. Lisaks jõutakse koostöös tihti selgushetkedeni, astudes uuele tasandile ning saades n-ö jala maha, rääkis Lippmaa edukast grupi toimimisest.

Mägi peab väga oluliseks oma eesmärgiga seonduva jagamist. "Mida täpsem fookus õnnestub osalejatel endale määratleda, seda paremad on mastermind'i tulemused," kinnitas ta. Täpsemad suunamismeetodid ja abivahendid sõltuvad grupi juhist. Ülioluline on, et grupp oleks võimeline kiiresti muutuma ja kohanema ning reageerima ootamatutes olukordades adekvaatselt.

Kubri peab väärtuslikuks iganädalast kokkusaamist grupiliikmetega, mil vaadatakse üle ning vajadusel korrigeeritakse seatud eesmärke ja unistusi. Sarnase mõttemaailmaga inimeste seltskonnas on innustav viibida, ühtlasi saab toetust ja abi. Lisaks hoiab uue materjali õppimine mõistuse terve, rääkis Kubri.

"Mastermind pakub harjutusi ja annab mitu teed, kuidas hakata uues suunas liikuma. Hea on teada, et ainult algus on kohutavalt raske, hea on teada, et sa ei ole üksi, hea on näha edusamme," rääkis Lippmaa mastermind'i võimalustest. Tuleb vaid iseendale võimalus anda, uskuda endasse ja hirmud seljatada. Mastermind suunab reaalselt, kaine mõistusega tegutsema iseendale seatud eesmärgi suunas. Samas võib kindel olla kaaslaste toele ja tagasisidele. Jutt ei maksa midagi, ainult läbi praktika saame kogemusi, kinnitas Lippmaa veendunult.

Mägi lisas, et indu tegutseda annavad ka saavutustest rääkimine ja tunnustuste või nõuannete saamine. Grupi kooskäimine sunnib ka kohusetundlikkusele. Viisakusest kaasliikmete vastu tuleb end vajadusel sundida kohustusi täitma. Nii saab kindel olla, et täna täitmist ootavad ülesanded ei lükku homsesse. Mägi kinnitas isiklikest kogemustest, et mastermind aitab eesmärke ellu viia mitu korda kiiremini, võrreldes üksinda ja teises olukorras tegutsemisega.

Mastermind peidab endas ka paari varjukülge. Lippmaa sõnul võib selleks olla osaline või täielik elu lagunemine, mis ei pruugi alati kõikidele osapooltele meeldiv olla. Väärtushinnangud, suhtumine ja ka sõbrad muutuvad.

Kuigi võib tunduda hirmutav, et senine mugav ja tuttav elukorraldus muutub, tuleb siiski julgelt edasi minna ja mitte lasta end heidutada. Kuid nõnda radikaalselt ei pruugigi minna. Sõltub, kui kaugel ollakse reaalselt unistustest. Üks edukuse võti on kindlasti ka oskus olla isekas. Ohu allikas on ka see, kui grupp ei toimi. Selle põhjus võib olla valed võtted-meetodid või see, et grupi moodustavad valed inimesed, kellel pole sarnased sihid.

Mastermind toimib ja töötab igapäevaselt, kuid selle eeldus on treeneri või juhi nõuannete põhjal tegutsemine. Sellepärast peakski vähemalt alguses leidma kogemustega grupijuhi.

Kubri ei saa otseselt esile tuua tulemusi, mille ta oleks saavutanud mastermind'i tõttu. Samas kõik elus toimuv on tema sõnul mingis mõttes mastermind'iga seotud.

Mastermind'i tulevad tihti just need, kes on oma äri alustamas või soovivad väikeettevõtet suuremaks kasvatada. See on turvaline võimalus usaldusväärses ja konkurentsivabas keskkonnas läbi arutada ja lahendusi leida väljakutsetele, mis ikka ettevõtja elus tekivad. Sõbralikus ja mittekonkureerivas keskkonnas oma mõtteid välja öeldes saavad plaanid konkreetsema kuju ja lihtsam on rajal püsida. Mastermind on win-win-lahendus kõigile osalejatele ja tema fenomen seisneb selles, et kaks pluss kaks on midagi enamat kui lihtsalt neli.

Tänu mastremind'ile olen liikunud suure sammu edasi, mõistmaks iseennast: soove, oskusi, vajadusi, väärtusi ja uskumusi ning omandanud oskused, mille abil saavutada võetud eesmärgid. Just õiged küsimused aitavad endast aru saada ja õigeid otsuseid langetada. Grupi toetus aitab hoida fookust, annab tagasisidet, innustab, lihtsustab info kogumist, lisaks saan osa teiste kogemustest. Iganädalased kohtumised on taganud, et tegelen oma väljakutsetega iga päev. Kõike võib ka teha iseseisvalt, kuid üksi liikudes on oht, et tegemised lükkuvad homsesse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:12
Otsi:

Ava täpsem otsing