7. oktoober 2011 kell 16:04

Uuring: tänu Hiinale saab USA kuni 3 miljonit uut töökohta

Hiina üha kallinev tööjõud sunnib ettevõtjaid oma operatsioone ümber asustama, millest lisaks Kagu-Aasiale võib võita ka USA, saades tagasi osa varasemalt välja viidud tootmistegevusest, kirjutab finantsuudisteportaal CNBC.

Boston Consulting Groupi poolt läbiviidud uuringu kohaselt võib USA tänu sellele saada aastaks 2020 juurde 3 miljonit uut töökohta. Trendi tähistamiseks on kasutusele võetud ka uus inglisekeelne sõna „re-shoring”. Viimane on tuletatud sõnast „offshoring”, mis tähistas ettevõtete tava viia osa tööoperatsioone teistesse riikidesse.  

Uuringufirma sõnul võib Hiina kallinev tööjõud aidata väheneda USA kaupade, v.a nafta, impordi ja ekspordi vahest  tingitud väliskaubandusdefitsiiti 2020. aastaks 260 miljardi dollarini, mis on ligi 100 miljardit vähem kui aastal 2010.

„Samal ajal kui Hiinas tõusevad tööjõukulud, on USA konkurentsivõime üha paranemas,” sõnas Hiinas sündinud, kuid Ühendriikides küünlavabrikut omav Mei Xu, lisades, et tema ettevõte suudab Baltimore’is asuvas tehases toota küünlaid sama hinnaga, mis Hiinaski. USAs tootmise eelis on aga tollibürokraatia puudumine, vähem transpordist tingitud viivitusi ja suurem lähedus kliendile.

Mitmed analüütikud ei usu aga toomise tagasitoomise trendi kasvamisse, sest Hiina valitsus püüab pidevalt leida uusi viise, kuidas Hiinas tootmist soodustada.

Reedel avalikustati USA tööturustatistika, mille kohaselt loodi septembris väljaspool põllumajandussektorit 103 000 uut töökohta, millest 45 000 oli tingitud streikinud kommunikatsioonitöötajate tööle tagasiasumisest. Tööpuudus jäi  9,1% tasemele.

Autor: Maarja-Liis Mitri

Hetkel kuum