Alyona Stadnik • 26. oktoober 2011 kell 9:54

Lipstok: oluline on lubaduste täitmine

Eesti Panga presidendi Andres Lipstoki sõnul on täna raske teha majanduspoliitilisi järeldusi, kuid oluline on kinni pidada lubadustest.

Täna on raske teha majanduspoliitilisi järeldusi, kui õhtul kogunevad taas Euroopa Liidu juhid, et panna paika võlakriisi seljatamise täispakett, rääkis Lipstok Eesti Panga pressikonverentsil.

ELi juhtide kohtumisest loodab Lipstok, et toimub lubaduste täitmine. "Tänased otsused põhinevad sellel, milliseid lubadusi on kirja pandud. Otsuste tegemisel üritatakse neid lubadusi fikseerida. Mina tahaks, et need lubadused saaksid fikseeritud ning neid lubadusi ka täidetakse," kommenteeris ta.

Lipstoki sõnul on võlakriisi praeguses faasis emapankadest lähtuvaid riske Eesti finantsstabiilsusele aidanud vähendada finantsturgude kõrge usaldus Põhjamaade pangandussüsteemi ning majandus- ja eelarvepoliitika vastu.

"Võlakriisi mõju halvendab reaalmajanduse edasist arengut. Kui Eesti välisnõudlus peaks märkimisväärselt vähenema, siis see avaldab ka mõju pankade laenukvaliteedile ja kasumiteenimise võimele," selgitas ta.

Lipstok märkis, et finantskriiside lahendamisel on tähtis piirülene koostöö pangagruppida päritoluriikidega. "Eesti Pank koos oma partneritega on teinud aktiivset koostööd mitte ainult paberite peal, vaid on toimunud ka kohtumised," sõnas ta.

Eesti Panga president lisas, et majanduslanguse vältimiseks ja võlakriisi mõju vähendamiseks euroala ja Euroopa Liidu tasemel on vaja usaldust. "Usaldus põhineb mingisugustele lubadustele. Oluline on kinni pidada olemasolevatest kokkulepetest fiskaalpoliitika osas," märkis Lipstok.

Hetkel kuum