Toetused solgivad turgu ja tõstavad elektri hinda

Priit Tamm 28. oktoober 2011, 00:00

Eesti Mööblitootjate Liit toetab elektrituruseaduse muutmist taastuvenergia toetuste vähendamise eesmärgil.

Kehtiv toetuste kord on suurendanud hüppeliselt nii elektri taastuvenergia tasusid, tööstuses kasutatava küttepuidu kui ka puidust toodetava soojuse hinda.

Toetused on sedavõrd moonutanud vaba puiduturgu, et on viinud tööstusettevõtete sulgemiseni. Näiteks Pärnu Plaaditehas lõpetas tegevuse aasta pärast Fortumi Pärnu koostootmisjaama käivitamist toorme kallinemise tõttu.

Turu solkimine. Suurimast toetuse saajast, Eesti Energiast, on saanud Eesti suurim küttepuidu tarbija, kes tarbib ligi 30% Eestis varutavast küttepuidust. Kõik koostootmisjaamad kokku kasutavad ligi kolm neljandikku Eestis varutavast küttepuidust.

On tähelepanuväärne, et kehtiv toetus on nii suur, et katab koostootjale suurima kuluartikli, küttepuidu, rahalise kulu peaaegu kogu ulatuses.

Säärane ülisoodne toetus säärase turuosaga tarbijate grupile moonutab küttepuidu vaba turgu oluliselt ning piirab toetust mittesaavate äritarbijate võimalusi ja riivab nende õigusi. Eesti "roheline" energiapoliitika muudab vaesemaks küttepuidu ja soojuse eratarbijad ning kahandab niigi nõrgukese siseturu ostujõudu.

Taastuvenergia osakaalu kasv ületab praeguseks oluliselt Euroopa ühise kliimapoliitika raames võetud eesmärke ning senise poliitika jätkumine on riigi majandusele üheselt üle jõu käiv ja kahjulik.

Kahekordne elektri hind. Seaduse muutmata jätmisel toodetaks 2020. aastal Eestis eesmärgiks võetud 25% asemel üle 50% energiast taastuvatest allikastest ning taastuvenergia (lisa)tasu jõuaks elektri hinnaga samale tasemele. Teisisõnu, kehtiva korra jätkumisel kahekordistuks elektri hind Eestis 2020. aastaks taastuvenergia tasu komponendi tõttu.

EMTL toetab majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi koostatud seaduseelnõu ja julgustab riigikogu jõustama toetusi vähendavad muudatused plaanitust kuus kuud varem,1. juulil 2012, mis stabiliseeriks soojuse hinna juba 2012/2013 kõigile puiduga kütvatele era- ja kaugkütet kasutatavatele soojatarbijatele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 19:05

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing