Suurfirmade aktsiate odavmüük

Raivo Sormunen 23. november 2011, 00:00

Seeking Alpha toob oma värskes ülevaates välja, et kolmekümnest maailma tippindeksisse kuuluvast suurfirmast on koguni seitse kompaniid, mis on hinnatasemelt praegu soodsalt hinnatud. Investeerimisblogi on kvaliteetaktsiate filtriks võtnud madala PEG näitaja ja dividenditootluse olemasolu.

Lootused uuel juhil. Üks tabelisse pääsenu on eile öösel värskete kvartalitulemustega välja tulnud tehnoloogiahiid Hewlett-Packard, mis on maailma üks madalaima P/E (hinna ja tulu) suhtega suurettevõtteid. Ehkki ettevõte on aastaid pikalt paigal tammunud ning nõukogu on mitu juhtkonda välja vahetanud, loodetakse, et septembris kompanii etteotsa saanud tippärinaise Meg Whitmani taktikepi all suudetakse taas reele saada ja kasumit kasvatama hakata. "2012. aasta majandusaasta (algas 1. novembril) välja pakutud prognoosid näitavad, et Whitman tunnetab kompanii väljakutseid (võrreldes eelmiste tegevjuhtidega - toim) realistlikumalt," ütles uudisteagentuurile Bloomberg Deutsche Bank AG analüütik Chris Whitmore.

Whitman lubas koos kvartalitulemusega, et HP hoidub lähiaastal suurtest ülevõtmistest, ehitab üles ettevõte bilansi ja leevendab firma ümber kerkinud kära, mis tekkis ettevõttest minema löödud tegevjuhi Leo Apothekeri tõttu.

Vähem kui nädalapäevad tagasi võeti HP nõukogusse vastu fondivalitseja ja investorite õiguste eest seisja Ralph Whitworth, kes loodab et tema valimine aitab kompanii usaldust läikima lüüa. Samuti võib ta asjasse pühendatud inimeste väitel võidelda selle eest, et rohkem raha kuluks aktsiate tagasiostmiseks, dividendimakseteks või uuringu- ja arengukuludeks.

Microsoft võib meeldivalt üllatada. Seeking Alpha odavate suurfirmade tabelisse pääses ka kauaaegne maailma kalleim IT-firma Microsoft, mille aktsia pole samuti viimase kümnendi jooksul investoreid väga rõõmustanud. Kunagine kiire kasvuga tarkvarafirma on viimasel ajal paistnud silma pigem vaikse ja stabiilse rahalehmana (dividenditootlus 3,2%).

Nädal tagasi toimunud aktsionäride üldkoosolekul märkis ettevõtte nõukogu esimees Bill Gates, et maailma parima tarkvarafirma võimalused on praegu tugevamad kui kunagi varem. Ning firma aktsia kasvu eelduseks on uued tooted ning nende müügimahud.

"Microsofti pole hinnatud nagu kasvuaktsiat (P/E suhe vaid 9,1), kuid kas nad suudavad mingil hetkel tulevikus muutuda kasvuaktsiaks?" küsib Wright Ragen analüütik Sid Parakh. "Potentsiaal on neil olemas, aga selle saavutamiseks peavad nad kõvasti pingutama."

Intelil mitu plussi. Pooljuhtide tootja Inteli puhul toob Seeking Alpha välja rekordilised kasumi- ja käibenumbrid, mille taga oli arenevate turgude suur nõudlus arvutite järele. Lisaks veel hulganisti vaba raha, mida kroonib 10 miljardi dollari suurune aktsiate tagasiost.

Inteli aktsia plussina saab välja tuua stabiilsust (vähest volatiilsust) ning seda, et tegemist on riskiinvestorite üha populaarseima väärtpaberiga (teise kvartali lõpu seisuga oli aktsiat 40 riskifondis).

Elektripirnidest kuni tuumareaktoriteni tootev General Electric (dividenditootlus 3,9%) võiks võita arenevate turgude keskmisest kiiremast arengust, kuna firma tooteportfell koosneb paljudest seadmetest ja vidinatest, mida läheb infrastruktuuri ülesehituseks vaja.

Lisaks on Seeking Alpha toonud soodushinnaga väärtpaberitena välja veel USA panga JPMorgan Chase & Co (P/E 6,5), meelelahutusfirma Walt Disney ja raskemasinate tootja Caterpillari.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 19:06
    Otsi:

    Ava täpsem otsing