Alyona Stadnik • 24. november 2011 kell 11:05

Ansip: töötusmakset alandatakse 2013. aastal

Täna arutas valitsus töötukassa nõukogu ettepanekut alandada 2012. aastal töötuskindlustusmakse määrasid ning jõudis selgusele, et selleks ei ole õige aeg, makset alandatakse ülejärgmisel aastal.

Eesti Töötukassa nõukogu ettepanek oli alandada kindlustatu maksemäära praeguselt 2,8 protsendilt 2 protsendile ning tööandja maksemäära 1,4 protsendilt 1 protsendile. Sotsiaalminister Hanno Pevkuri sõnul ei saa nad nõustuda töötukassaga. „Põhjused on üsna lihtsad. Tänases majandusolukorras valitseb suur määramatus ja me ei saa olla kindlad, et reservid on tõesti piisavalt. Neid reserve on vaja kasvatada ja me oleme enne majanduskriisi kokku leppinud selles, et reservid peavad katma vähemalt kahe aasta väljamaksekohustused. Reservide piisavus on problemaatiline,“ sõnas Pevkur.

Ta lisas, et nad tegid töötukassale ettepaneku asja arutada ning töötukassa nõukogu koguneb esmaspäeval kell 10.00. „Ma väga loodan, et tööandjad tulevad nõukogu koosolekule,“ sõnas Pevkur.  See, et eile  kogunenud Eesti Tööandjate Keskliidu volikogu otsustas kutsuda keskliidu määratud tööandjate esindajad tagasi Eesti Haigekassa ja Eesti Töötukassa nõukogust, ei päästa esmaspäevasest koosolekust. „Nad kindlasti peavad tulema. Mõistlikum on asja arutada laua taga kui meedia vahendusel esitada ultimaatum,“ lausus Pevkur.

Peaminister Andrus Ansip märkis, et ta ei mõista töötukassa positsiooni ning optimismi. "Kuidas saab jätta märkamata seda, mis viimaste kuude, eriti viimase kuu jooksul on Euroopas ja terves maailmas toimunud. Ebakindlus on süvenenud, määramatust on kuu aja jooksul tulnud märgatavalt juurde. Ma ei saa aru, millel põhineb nende optimism ja nende väide, et Eestiga midagi ei juhtu?“ arutles Ansip.

Ta lisas, et praegu ei ole õige aeg töötuskindlustusemakse määra alandamiseks, aga 2013. aastal 1. jaanuaril seda alandatakse. „Koalitsioon on selles kokku leppinud. Me eeldame, et selleks ajaks on reserve piisavalt kogutud,“ nentis Ansip.

Tänavu on töötuskindlustuse väljamaksmiseks kulunud ligi pool jooksvalt laekuvast maksust, ülejäänu on läinud reservi.

Hetkel kuum