Rainer Saad • 5. detsember 2011 kell 15:04

Merkel ja Sarkozy tahavad uut Euroopa aluslepet

Saksamaa kantsler Angela Merkel ja Prantsusmaa president Nicolas Sarkozy ütlesid, et on jõudnud kavani aitamaks lahendada euroala võlakriisi.

„Me tahame olla kindlad, et tasakaalutus, mis viis euroala praegusse olukorda, ei saaks enam korduda, ütles Sarkozy pressikonverentsil. „Sellepärast tahame uut aluslepet, et teha selgeks Euroopa rahvastele ja euroalale, et asjad ei saa jätkuda nii nagu nad siiamaani on olnud.”

Sarkozy sõnul soovivad Pariis ja Berliin kehtestada euroala riikide eelarvepuudujäägi suhtes "tugevdatud ja harmoniseeritud kuldreegli". Sarkozy ütles pärast kohtumist, et eesmärgiks on "liikmete eelarvete tasakaalu taastamise tõendamine liikmesriikide konstitutsioonikohtutes," vahendab BNS.

Sarkozy sõnul soovivad Prantsusmaa ja Saksamaa lõpetada liikmesmaade kõnelused euroala uue leppe üle märtsi jooksul. 

"Meie eesmärk kantsleriga on lõpetada kõnelused märtsis, sest me peame kiirustama," ütles president, lisades, et Prantsusmaa ratifitseerib lepingu pärast kevadisi valimisi.

Merkel ütles kohtumise järel, et euroala riikide eelarvete vastavust liikmete poolt vastu võetavatele uutele defitsiidivastastele reeglitele hakkab tõendama Euroopa Kohus.

"Euroopa Kohus ei saa kuulutada liikmesmaa eelarvet kehtetuks, kuid otsustab, kas riigi kuldreeglid vastavad reaalsetele sammudele eelarvetasakaalu juurde naasmiseks," ütles Saksa kantsler.

Sarkozy sõnul on Pariis ja Berliin ühel meelel, et eurovõlakirjade väljaandmine ei oleks lahendus euroala võlakriisile.

Hetkel kuum