8. detsember 2011 kell 5:57

"Raha väljavool seiskus"

Tänases Äripäevas avaldatud Eesti aktsiafondide edetabelit kommenteerides ütles SEB Varahalduse juhatuse esimehe Sven Kunsingi sõnul võib panga Kasvufondi tootlust pidada halvaks tulemuseks, kuid positiivse poole pealt on turgude langemise järel aset leidnud suur raha väljavool pidurdunud.

Järgnev Sven Kunsingi kommentaar:

Eks peamine ja juhtiv teema on käesoleval aastal olnud mure arenenud riikide valitsuste võlakoormuse pärast ning sellest tulenev veelgi suurem mure globaalse majanduskasvu pärast. Kuna meie investeeringud on suunatud kas üksnes (Kasvufond) või suures osas (Geneeriline Farmaatsia) Ida-Euroopasse, siis meid on need teemad mõjutanud kaudselt - Ida-Euroopa on suurest sõltuv ekspordivõimaluste kasvust või kahanemisest Lääne-Euroopa suunal ning kui Lääne-Euroopa köhib, siis võib Ida-Euroopa kergesti kopsupõletikku jääda.

SEB Kasvufondi käesoleva aasta esimese 11 kuu tootlus oli -24,1%. Seda tuleb pidada suhteliselt halvaks tulemuseks, kuna antud fondi varade jaotust Vene ja nn Uue Euroopa aktsiate vahel arvestades oleks olnud põhjust eeldada umbes 3% võrra väiksemat miinust.

SEB Geneerilise Farmaatsia Fondi käesoleva aasta esimese 11 kuu tootlus oli -17,1%. Miinuspoolele jäämise peapõhjuseks oli aasta teisel poolel alanud mure eurotsooni riikide võla pärast. Kuigi läänepoolsete turgude suurte ravimifirmade aktsiaid käsitles turg kui turvalisi aktsiaid rasketeks aegadeks, siis Ida-Euroopa ravimifirmade aktsiad müüdi alla koos muude kohalike aktsiatega.

Kuigi turud kardavad majanduslangust, siis ravimitootjate tulemustes ei kajastu esialgu mingisugust nõrkust. Loodetavasti muutuvad ilmad põhjapoolkeral talvele tüüpilisemaks ja ravimimüügid suurenevad. Pikemas perspektiivis näib tervishoiusektor rasketel aegadel turvalisem.

Kohalike investorite huvi on tagasihoidlik masu algusest saadik, Euroopa investorite huvi Ida-Euroopa aktsiate vastu on väga kõikuv. Käesoleva aasta alguses oli meie Ida-Euroopa aktsiafondide varade maht umbes 1.5mrd EUR, sel aastal on turgude langedes toimunud suur raha väljavool, mis on viimasel paaril kuul pidurdunud.

Kasvufondi väljavaate seisukohalt jätkub 2012. aastal stockpickingu jaoks väljakutsuv keskkond, kuna makroteemad kipuvad domineerima. Väga palju sõltub paraku Euroopa Liidu insitutsioonide tegevusest või tegevusetusest, sest turud näevad jätkuvalt Ida-Euroopa sõltuvust Lääne-Euroopast suuremana kui see tegelikult on. Usume olukorra järk-järgulisse normaliseerumisse, mis viiks turud 2012. aasta lõpuks tänastelt oluliselt kõrgematele tasemetele, kuid samas kukkumise tõenäosus Lehmani pankroti järgsete suhtarvude juurde (nii umbes -30%) ei ole hetkel sugugi null.

Mis puutub Geneerilise Farmaatsia Fondi väljavaadetesse, siis 2012. aastal aeguvad USA ravimiturul keskmisest arvukamalt originaalravimite patendid, mis suurendab geneeriliste ravimite tootjate ärivõimalusi. Ida-Euroopas peaks suurema kriisi mittetekkimisel kasumlik ärikeskkond ravimiäris jätkuma.

Autor: Fredy-Edwin Esse, California

Hetkel kuum