Rootsi mööbligigandi Ikea Eestisse tulekut on ammu oodatud ja selle üle aastaid spekuleeritud, kuid kunagi varem pole nendel juttudel olnud kindlamat alust kui praegu.
Vaid aastapäevad tagasi ütles Ikea pressiesindaja Äripäevale, et neil pole lähiajal kavas avada oma poodi Eestis või Lätis, kuid möönis, et Leetu võivad nad jõuda 3–4 aasta jooksul. Nii ka läks. Sel kevadel algab Vilniuse lennujaama lähedal Ikea poe ehitus.
Sulamas on ka Ikea külm suhtumine Eesti ja Läti vastu. Pärast Leetu laienemist soovib kuulus Rootsi sisustuskaupade tootja oma “sinise kuubiku” püsti panna ka kahes ülejäänud Balti riigis. Seda küll mitte otseselt Ikea grupi, vaid kahe islandlase eestvõttel.
Pärast Leedut järgmine samm. Islandi jaekaubandusärimeestest vennad Sigurdur ja Jon Palmason, kes arendavad järgmisel aastal avatavat Ikea poodi Vilniuses, on nüüd avalikult välja öelnud, et nende järgmine samm on liikuda Lätti ja Eestisse. Sellise sõnumi tõid nad detsembri keskel Rootsi ja Leedu ajakirjanduses. Täpsemalt nad teemat ei kommenteerinud.
Palmasonide pressiesindaja Hanna Gustafsson kinnitas ka Äripäevale, et islandlastel on pärast Leedu poe avamist tõesti plaan siseneda Läti ja Eesti turule. “Siis, kui Leedu pood on edukalt käivitatud, on järgmine samm avada poed naaberriikides Lätis ja Eestis,” kinnitas ta. Ka Gustafsson ei täpsustanud, kui pikast ajaperspektiivist jutt käib. Samuti ei kommenteerinud ta seda, kas islandlased on Eestis või Lätis soetanud ka juba mingit vara.
Äriregistri andmetel pole praegu islandlastega seotud veel ühtki ettevõtet Eestis, samuti ei kuulu neile kinnistusraamatu põhjal siin kinnisvara.
Siiski andis Palmasonide esindaja mõista, et islandlased oma plaanides ei kahtle. Eestisse ja Lätti sisenemise eelduseks paistab olevat just nende usk õnnestumisse Leedu turul. “Me oleme kindlad, et Ikeat saadab Leedus edu, nagu on olnud kõigil teistel turgudel, kuhu Ikea on sisenenud. Maailmas pole suletud ühtki Ikea poodi,” ütles Gustafsson.
Eestis pole Ikea plaanidest kuulda. Paistab, et suuri samme pole islandlased Eestis veel astunud – vähemalt mitte riigiga suheldes. “Rääkisin Ikeaga mõni aeg tagasi ja siis olid nad küll olemisega, et Eestisse ei tule nad kunagi,” nentis EASi esindaja Põhjamaades Krister Kalda. “See (jutuajamine – toim) võis siiski olla enne seda, kui nad teatasid, et Leetu lähevad,” märkis ta.
Äripäeva kommentaariumis on spekuleeritud, et Ikea võib osta krundi Tallinnas Lasnamäel asuva Smuuli tee äärde, mille ääres arendab ka Merko tütarfirma E.L.L. Kinnisvara meelelahutus- ja kaubanduskeskust. E.L.L. Kinnisvara juhatuse esimees Aldo Dapon pole siiski sellest väitest ega Ikea Eestisse tulekust kuulnud.
Ka mitme teise Äripäevaga rääkinud kinnisvara vallas tegutseja sõnul ei ole nende ringis Ikea siiatuleku plaanidest räägitud.
Vaid Ameerikanurga kaubandus- ja logistikapargi tegevjuht Veiko Murruste vastas küsimusele Ikea võimaliku Eestisse tuleku kohta, et “kõik ju kuulevad vahel midagi”. Küsimusele, kas ta on Ikea esindajatega ka rääkinud, vastas Murruste mitmetimõistetavalt, et seda peaksime küsima Ikea enda käest. “Mul ei ole põhjust siin kommenteerida. Selge on, et Ikea kõiki kolme Balti riiki tuleb,” lisas ta.
Kinnisvarakonsultatsioonidega tegeleva Colliersi investeeringute ja hindamise juht Margus Tinno ütles, et jutte nii Ikea kui ka H&Mi Eestisse tulekust on olnud mitu korda, kuid Ikea Eestisse saabumist julgeb ta uskuda ikkagi alles siis, kui kellelgi on leping alla kirjutatud. Samas pidas ta islandlaste plaani Leedu järel teistesse Balti maadesse laieneda loogiliseks, sest frantsiisivõtja huvi on teatud piirkonnas mahtu saavutada.
Viimati räägiti Ikea Eestisse tulekust mullu jaanuaris, kui levis väide, et Ikea kavatseb Jõelähtme valda kinnistu soetada. Kõnealuse kinnistu omaniku ja ka vallavanema sõnul oli see vaid kuulujutt.
Wendre: Eesti mööblitootjad võiks Ikeale rohkem oma kaupa müüa
Ikeale tekke, patju ja madratsikatteid tootva Wendre juht Vahur Roosaar usub, et Ikea tulek võtaks kohalikelt mööblitootjatelt märkimisväärse turuosa, kuid pikas perspektiivis võiks eestlased Ikea kaudu märksa rohkem kaupa müüa.
Kas Teieni on jõudnud jutud Ikea Eestisse tulekust? Kui tõsine see plaan võiks olla? Ikea võimalikust plaanist Eestisse tulla ma midagi konkreetselt kuulnud ei ole. See pole kunagi jutuks tulnud. Küll on mõned korrad seda võimalust maininud kohalikud kinnisvaraarendajad. Millistest allikatest nemad selle teemaga on kokku puutunud, ei oska öelda.Plaani tõsiseltvõetavust on mul raske hinnata. Ühelt poolt on Balti riigid Ikeale nagu koduturg – geograafiliselt ja kultuuriliselt lähedal ja hea ärikeskkonnaga. Teiselt poolt on meie riigid väikesed ja suhteliselt madala ostujõuga.Mulle tundub, et frantsiisil põhinev Ikea kaubamaja tundub Eesti jaoks tõenäolisem. Millal see aga teoks saada võib, on raske öelda.
Millist mõju Ikea Eestisse tulek meie majandusele ja sisustuskaupade tootjatele võiks avaldada? Kindlasti oleks Ikea kaubamaja avamine positiivne eelkõige tarbijatele. Ka praegu ostlevad paljud Eesti inimesed Soome Ikea kaubamajades, seega annaks kohalik kaubamaja võimaluse seda palju mugavamalt teha, lisaks muidugi avaneb võimalus neil, kes Soomes ei taha või ei saa käia.Milline oleks mõju Eesti tootjatele, on hoopis teine teema. Praegu on Eesti tootjad Ikea kaubamajades esindatud väga tagasihoidlikult, 10–15 aastat tagasi müüs neile märksa rohkem meie ettevõtteid. Põhjuseid on erinevaid, aga suures pildis pole Eesti ettevõtted seal konkurentsivõimelised.Olen kindel, et Ikea võtaks kohalikust mööbli- ja kodukaupade turust ära märkimisväärse tüki ja kuna Eesti tootjad sinna ei müü, on nad vähemalt kohaliku müügi osas kaotajad.Pikemas perspektiivis usun siiski, et Ikeasse võiks tõsise tahtmise korral kaupu müüa märksa enam Eesti ettevõtjaid (aasta tagasi oli Ikeal Eestist viis tarnijat – toim).
Kas Te isiklikult ootate Ikea Eestisse tulekut? Läheksite sinna ostlema? Olen ise Ikea kaubamajades päris palju käinud, seda küll suuresti tööga seoses. Arvan, et nende kontseptsioon sobib väga paljudele väga hästi. Ikea on liikunud ka tootekvaliteedi poolest järjest kõrgemale.Üldistatuna võiks öelda, et Ikeast ostes saad suure tõenäosusega funktsionaalse ja hea disaini ning õige hinna-kvaliteedi suhtega asja. Negatiivne pool on võib-olla see, et tegu on massitoodetega ja need ei köida klienti, kes soovib isikupärasemaid asju.
Kes on kes?
Sigurdur ja Jon Palmason
Islandlastest vennad Palmasonid said oma esimesed jaekaubanduskogemused töötades isa asutatud jaekaubandusgrupi Hagkaup heaks. Hagkaup oli Islandi suurim jaemüüja, mille Palmasonid 1998. aastal maha müüsid.1981. aastast on Palmasonidel Ikea frantsiisileping Islandil ja nad haldavad riigi ainukest Ikea kauplust. Tuleval aastal avatakse neile kuuluva frantsiisi alusel Balti maade esimene Ikea pood Leedus.
Tasub teada
Ikea Leedus
Islandlased plaanisid Leetu sisenemist mitu aastat, aga viimased n-ö sammud tehti väga kiiresti. Esimene kohtumine Vilniuse linnapea Arturas Zuokasega toimus läinud aasta alguses ja peagi ostis islandlaste firma UAB Felit 15 ha maa-ala Vilniuse lennujaama lähedal.Ehitus algab sel kevadel ja 25 000ruutmeetrine pood plaanitakse avada sügisel 2013. Tööd peaks saama umbes 200 inimest.Investeeringu suurus Leetu on üle 100 miljoni euro.
Allikas: Palmasonide pressiesindaja
Seotud lood
Kõnekeskuse ja klienditoe teenus läbi välise partneri kogub viimastel aastatel populaarsust – see on hea võimalus kokku hoida tööjõukuludelt. Kui teised sarnase teenuse pakkujad vastavad vaid klientide kõnedele, teeb Foruse eriliseks operatiivsus reageerida kiirelt kohapeale patrullekipaaži ja tehnikutega.
Enimloetud
1
Ettevõtjad ei leia ka ise üksmeelt
5
Rõtov, Mandel ja Lang ettevõtete maksustamisest
Hetkel kuum
Ettevõtjad ei leia ka ise üksmeelt
Rõtov, Mandel ja Lang ettevõtete maksustamisest
Tagasi Äripäeva esilehele