Otsus euroala baasintressi määr 1% tasemel muutmata jätta oli üksmeelne, ütles Euroopa Keskpanga juht Mario Draghi täna kommentaariks – esimesed õrnad märgid annavad lootust olukorra stabiliseerumiseks.
„Kindlaid fakte mul veel ei ole,“ ütles Draghi, mööndes, et olukord on jätkuvalt äärmiselt ebakindel ja suured riskid püsivad. Samas tagamata võlakirjade turul on juba elumärke.
Ka Inflatsioon jääb veel mitmeks kuuks üle keskpanga sihiks seatud 2% piiri.
samas ei soostunud Draghi ka kinnitama, et allapoole 1% piiri intressimäärad euroalal ei lange.
Draghi väljendas rahulolu, et keskpangast detsembris kommertspankadele kolmeks aastaks väljastatud erakorralised likviidsuslaenud on hakanud reaalmajandusse jõudma.
„Mida aeg edasi, seda enam on märke, et tegemist oli mõjusa meetmega,“ ütles Draghi, märkides, et need pangad, mis oma raha keskpanka pargivad, pole tingimata needsamad, mis keskpangast laenavad.
Ilmselgelt hoidsid keskpanga erakorralised laenud ära likviidsuse järsu vähenemise. Tõenäoliselt tuleb suur nõudlus ka veebruaris, mil keskpank uuesti pankadele kolmeaastase tähtajaga likviidsuslaene pakub.
Kas ja kuivõrd keskpangast laenatud raha eest euroala riikide võlakirju on ostetud, seda Draghi kommenteerida ei osanud. Oksjonitel võivad osaleda ka finantsinstitutsioonid, mis keskpangast laenata ei saa.
Draghi rõhutas, et erinevalt teistest suurtest keskpankadest on Euroopa Keskpank oma kriisiabi meetmete kanaliks valinud pangad, mitte massilise riigivõlakirjade ostmise. Pankade roll majanduse rahastamisel on Euroopas oluliselt suurem kui näiteks USAs, kus rohkem raha hangitakse kapitaliturgudelt.
Draghi avaldas tunnustust Euroopa valitsusjuhtide jõupingutustele euroala eelarvereeglite karmistamisel ning avaldas lootust, et uus pakt saab kokku lepitud juba selle kuu lõpuks. „Sõnastus olgu selge ja efektiivne,“ ütles Draghi, rõhutades korduvalt kasinusmeetmete kõrval ka konkurentsivõimet ja majanduskasvu potentsiaali suurendavate struktuurireformide tähtsust. „Need peavad käima käsikäes.“
Draghi tunnustas ka valitsusjuhtide detsembrikuisel tippkohtumisel tehtud otsust, et Kreeka jääb erijuhtumiks – teiste riikide puhul ei nõuta võlausaldajatelt laenude mahakandmist. Draghi ütles, et mõistab poliitilisi põhjuseid, miks otsustati erasektor vastutama panna. Paraku tõi see kaasa soovimatuid tagajärgi ja kriisi süvenemise, mille eest keskpank poliitikuid ka korduvalt hoiatas.
Küsimustele, kas ka Euroopa Keskpank võiks Kreeka võlakirjadelt kahju kanda, vastas Draghi, et laenude mahakandmise kõnelusi peetakse erasektori laenuandjatega, kelle hulka keskpank ei kuulu.
Seotud lood
Täna euroala intressimäärasid arutanud Euroopa Keskpank jättis enim jälgitud baasintressi määra 1% tasemel muutmata.
Analüütikute üldine ootus enne tänast Euroopa Keskpanga intressinõupidamist on, et pank jätab euroala enim jälgitud baasintressi määra muutmata.
Eile taas euroala intressimäärasid langetanud Euroopa Keskpank lisas rea uusi erakorralisi meetmeid, et rahastamisraskustes pangad firmadele ja majapidamistele laenukraane kinni ei keeraks.
Euroopa Keskpangas üleöö deposiiti paigutatud summad lõid esmaspäeval kõigi aegade rekordi, kui keskpangalt likviidsuslaene võtnud pangad raha teise käega uuesti keskpanka varjule toimetasid.
IIZI finantsjuhi Kaido Kepi sõnul jõuab majanduskasvu üldine aeglustumine kindlustussektorisse viitega, mistõttu on tunda turul kerget jahenemist.
Enimloetud
3
Ettevõtjad ei leia ka ise üksmeelt
Hetkel kuum
Ettevõtjad ei leia ka ise üksmeelt
Tagasi Äripäeva esilehele