24. jaanuar 2012 kell 4:24

Davos 2012: Globaalne Burnout

Kolmapäevast pühapäevani kestva Maailma Majandusfoorumi avakõne peab Saksa kantsler Angela Merkel. Kokku on Šveitsi mägikuurorti Davosisse oodata 2600 osalejat üle ilma, mis on uus rekord.

Davosi majandusfoorumile on tulemas 40 riigi- ja valitsusjuhti, peale Merkeli veel Suurbritannia peaminister David Cameron ja USA rahandusminister Timothy Geithner, ÜRO peasekretär Ban Ki Moon ja IMFi juht Christine Lagarde ning Euroopa Keskpanga juht Mario Draghi. Euroopa võlakriis on araabia kevade ja arenevate riikide majandusväljavaadete kõrval üks Davose põhiteemadest.

"Euroopa poliitikud teevad Davosis kõik võimaliku turgude rahustamiseks," ütles Bloombergile William Browder Hermitage Capital Managementist . Inimesed on ikka veel pinges, kuigi viimased turunäitajad on andnud Merkelile ja ECB presidendile Mario Draghile pisut ruumi optimismiks, lootes et võlakriisi halvim osa on juba möödas.

Nädal enne foorumi avamist toonitas WEFi asutaja ja tegevjuht Klaus Schwab siiski, et maailm ei keerle ainult eurokriisi ümber ning et tema arvates on õhus tunda globaalset läbipõlemist. "Burnout on seisund, millega seostub kurnatus, stress, pessimism, künism, vältimine ja punkrimentaliteet," ütles Schwab.

"Finants- ja võlakriis, tööpuudus, poliitiline halvatus, sotsiaalne ebavõrdsus, toidu- ja energiakriis, seda nimekirja võiks jätkata. Seistes nii paljude samaaegsete ja omavahel seotud probleemide ees, on meie liidrid jõudnud oma võimaluste piirideni," märkis Schwab.

Järjekorras juba 42. Maailma Majandufoorumi ametlikuks teemaks on "Suur muutus: uute mudelite kujundamine". Korraldajad on aluseks võtnud seisukoha, et majandus tuleb ümber kujundada, kuna kapitalism praegusel kujul ei sobi enam meid ümbritseva maailmaga ning üha olulisemaks saab sotsiaalse vastutuse teema.

"Peame ümber mõtlema oma hoiakud majanduskasvu ja globaalse konkurentsi osas ja seda mitte ainult keskendudes kasvunumbritele ja turuosale, vaid samavõrd ka majanduskasvu kvaliteedi tagamisele," ütles foorumi peakorraldaja.

Schwabi sõnul on oluline mitte tegeleda lühiajalise kriisijuhtimisega, vaid läheneda probleemidele pikaajalisest perspektiivist lähtuvalt. "Pool maailma elanikkonnast on alla 27aastased," ütles ta. Tulevaste põlvkondade kanda on probleemid, mille lahendamiseks peavad nad juba täna koos laua taga istuma.

Davosis jutuks tulevad teemad ulatuvad alternatiivstest investeeringutest keskkonna- ja terviseteemadeni, omaette kõneaineks on näiteks ka infotehnoloogia, rahvusvaheline kaubandus ja mobiilne finantsteenuste arendamine, haridus, religioon, energeetika ja katastroofijuhtimine.

Davosis ei puudu ka tänavu traditsioonilised protestijad. Juba on kohal umbes 50 Occupy-liikumise aktivisti, kes on ehitanud linnakese keskväljakule mõned jääst ja lumest onnid, plaanides neis protestiks ööbida.

Davosi foorumit kohapeal vaatlev CNNi majandusreporter Richard Quest kirjeldas oma ootusi foorumi osas nii: "Ma küll usun, et Davosi foorumil on tohutu väärtus: see on aasta stardipakk, kus valitsusliidrid, kontsernide juhid ja suured mõtlejad annavad ülevaate, mis tuleb ära teha ja hakkavad plaanima, kuidas seda teha. Seda sel aastal ei juhtu, ma kardan. Sest see on lihtsalt liiga komplitseeritud ja raske."

Autor: Katri Soe-Surén, Indrek Kald

Hetkel kuum