Sirje Rank • 28. veebruar 2012 kell 12:20

Portugal saab kätte uue laenuosa – lisa ei küsi

Portugali valitsus teatas, et riigi abiprogrammi täitmine kiideti heaks, mis võimaldab Portugalil kätte saada järgmise osa IMFi ja ELi abilaenust, vahendas agentuur Bloomberg.

„Need muudatused, mis me teeme, on Portugalis pretsedenditud,“ ütles Portugali rahandusminister Vitor Gaspar.

Portugali peaminister Pedro Passos Coelho kärbib kulusid ja tõstab makse, et täita 78 miljardi euro suuruse abiprogrammi tingimusi.

Portugalist sai Kreeka ja Iirimaa järel kolmas riik, mis laenukulude järsu tõusu järel välisabi pidi paluma. Aastal 2013 loodab riik laenuturule naasta. Täna möönis Vitor Gaspar, et kerge see ei ole. Samas eitas ta vajadust uue abipaketi või lisaaja järgi praeguse abipaketi tingimuste täitmiseks.

Gaspari sõnul prognoosib Portugali valitsus sel aastal 3,3% suurust majanduslangust. Kogu viimase kümnendi on Portugali majandus olnud euroalal üks nõrgemaid, suutes aastas keskmiselt kasvada vaid ühe protsendi tempos.

2011. aastal kärpis Portugal oma eelarve defitsiidi 4%-le SKPst, tõstes pankade pensionifondid riigi kontole. Valitsus prognoosib tänavu eelarve defitsiidi suuruseks 4,5% SKPst, mis tuleval aastal peaks alanema 3%-le. Aastal 2010 oli Portugali eelarve defitsiit 9,8% SKPst.

Portugali võlakoorma kasv peaks aastal 2013 peatuma 112% tasemel SKPst. Mullu oli võlakoorem 101,6%.

Hetkel kuum