11. oktoober 2012 kell 21:00

Andrus Ansip ja Neinar Seli – hulk vastuseta küsimusi

Tänane Äripäev tutvustab mõjukat ja omavahel tihedalt seotud olnud triot ehk Andrus Ansipit, Neinar Selit ja Helmut Pikmetsa.

Nende kolme mehe tutvus ulatub 1990. aastate algusesse ja nende omavahelised suhted tekitavad küsimusi. See on põhjus, miks Äripäev selle aasta aprillis otsustas meeste omavahelised sidemed kaardistada.

Seli ja Ansip ise on täna ilmuvasse artiklisse suhtunud väga tõrjuvalt. Artikliga tekkinud küsimused on neid ärritanud. See on ka mõistetav. Arvestades aga seda, et Ansip juhib valitsust ning Seli Eesti ühe olulisema riigifirma Tallinna Sadama nõukogu, siis ootab Äripäev, et mõlema mehe äriline minevik oleks läbipaistev.

Ei taha selgitada. Üks oluline, kuid vastuseta jäänud küsimus seondub Ansipile kunagi kuulunud investeerimisfirmaga Luik Invest. Kui Ansipist sai Neinar Seli tugeval toel Tartu linnapea, siis loobus Ansip ametlikult äritegevusest. Kummaline on see, et Ansip andis või müüs Luik Investi advokaat Pikmetsale, kes selle mõni aeg hiljem edasi Ansipi poolvennale andis või müüs.

Ansip ei ole tahtnud selgitada, kuidas advokaat Pikmets tema firma ostumõttele tuli ja miks ta ettevõtet otse oma poolvennale ei müünud. Luik Investi omanikeringis toimunud muutused tekitavad kahtlusi, et linnapea Ansipi loobumine oma varasematest ärihuvidest oli vähemalt alguses vormiline.

Teine oluline küsimustering seostub off-shore-firmadega. Näiteks aitas üks salapärane Panama firma osta advokaat Pikmetsa ettevõttel Tartu linnalt üht kinnistut. Linnapea toolil istus selle tehingu ajal juba Ansip. Linnalt ostetud kinnistu müüdi aga Pikmetsale kuulunud ettevõtte poolt vähem kui aasta pärast ostutehingut üle nelja korra kallimalt edasi. Vaheltkasu liikus Neinar Seliga seotud ettevõttele. Intressituluna teenis aga 2 miljonit krooni veel keegi, kelle nime on siiamaani hoitud saladuses.

Offshore-firmad on tunnusmärk, mis iseloomustas Reformierakonna rahastajatena tuntud inimeste äritegevust Tartu linnas. Teine iseloomulik tunnus on soov toimunust vaikida. Küsimustele vastamise asemel pigem rünnatakse küsijaid või poetakse lihtsalt peitu.

Kahtlused. Tõenäoliselt üritatakse ka tänase Äripäeva loo puhul väita, et tegemist on ajalehe kättemaksuga Reformierakonnaga peetava kohtuvaidluse eest. Kinnitame, et see nii ei ole, sest täna ilmunud materjali hakkas Äripäev koguma varem, kui saime teada Reformierakonna koostööst salapärase Šveitsi investoriga.

Teine asjaosaliste kaitsetaktika on seotud Andrus Ansipist kirjutatava raamatuga, mille üheks autoriks on Äripäeva ajakirjanik Katariina Krjutškova. Seli üritas tuua valmivat raamatut põhjuseks, miks ta ei taha rääkida oma kokkupuutest mitme offshore-firmaga. Toimetuse hinnangul on see mannetu katse ebamugavatest küsimustest pääsemiseks.

Kui Neinar Seli julgeb võtta vastutusrikkaid ameteid, nt juhtida Tallinna Sadama nõukogu või soovib kandideerida Eesti Olümpiakomitee presidendiks, siis peaks tal olema ka nii palju julgust, et vastata äritegevust puudutavatele küsimustele. Täna ilmunud artikkel tekitab kahtlusi, et Seli äriedu aluseks on olnud doping. Fair play ehk ausa mängu põhimõtete järgimine ei ole oluline ainult spordis.

Hetkel kuum