• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Ehitus. Reeglite eiramisega loov keskkond

  Tallinnas idufirmade pesa haldajad eiravad loova keskkonna loomisel sisekujunduse reegleid – kontoris leiavad koha erinevad, värvilised ja muidu kontorisse mittesobivad elemendid.

  Kontori sisustuse kaudu töömeeleolule kaasaaitamine on ülioluline just loovatel töökohtadel. Kontori sisustus on pluss töötaja jaoks töö valikul. Maailma sisustuslehtedel tuuakse esile näiteks Google’i peakontorit, kus ei puudu liugtorud ega koduteemalised konverentsiruumid – neile, kes soovivad kodusemat õhkkonda.
  Hea ja loov disain ei pea samas olema kallis. Tallinna kesklinnas Rävala puiesteel asub idufirmade nn pesa Garage 48 Hub, kus vanast hip-hop-stiilis riiete poest kujundati loova keskkonnaga kontor, kus saab näiteks laua kaupa töökohta rentida. Et idufirmadel on käivitamisel iga minut arvel, peaks sealne töökeskkond eriti töötegemist soosima
  “See on tõeliselt madala eelarvega tehtud,” tutvustas idufirmade ühiskontori perenaine Mari Suviste.
  Pool aastat tagasi hakkas Garage48 vaatama suuremat pinda. Traditsioonilised kontoriruumid, kus lauad reas, ei sobinud. Oli vaja loovust, kodusust, kuhu oleks hea iga päev minna. “Ja kahjuks sellised tavalised valged seinad või karbisolemine ei aita,” selgitas Suviste.
  Poest sai loov kontor. Valik langes Rävala puiestee ruumidele. Ruumides asus varem pood, millest jäeti alles pool: seintel on endiselt grafiti. Kontorit arendatakse jõudumööda.
  Kaasa on aidanud mitu eraettevõtjat, aga ka ettevõtet. Nii lambid kui ka osa mööblit saadi pärandusena Skype’ilt. Kontor on pidevas arengus. Laest ripuvad alla inimkujud, ukseava on ümmargune, sisustuseelementide hulka kuuluvad eklektilised eri värvi asjad.
  “Üldiselt oleme jooksvalt vaadanud, kuidas meie elanikele sobib, mis on parem lahendus ja mida oleks võimalik meie eelarve piires teha. Kõik on jooksvalt, ise oma peaga tehtud ja küsitud jooksvalt tagasisidet. Ühtset suurt kontseptsiooni meil ei olnud. Parandustöö jätkub veel väga pikalt,” tutvustas Suviste.
  Töötajad on rahul. Tagasiside kontoris laudu rentivatelt start-up’ide töötajatelt on positiivne: “See eklektilisus, mis meil on – töötajatele see väga meeldib,” kinnitas Suviste. “Meil on hästi palju erinevaid ruume, kus saab vahelduse mõttes olla. Kui sul on oma traditsiooniline laud, mille taga istud, ja avatud kontoriruum, kus on hästi palju laudu. Aga kui sa ära väsid, võid kööki minna või diivani peale istuma. Ei ole seda, et pead mingi konkreetsest kellaajast konkreetse kellaajani kohal olema. Saab majas ka vaheldust luua. Kui sul on mõnikord loovam tuju, siis istud lounge’is, kui tahad fokuseeritud olla, siis lähed kontorilaua taha, paned kõrvaklapid pähe ja oled seal.”
  Sisekujunduse reegleid ei järgi. Üldiselt on kontorile vastukaja positiivne ka väliskülaliste seas. Tegijad ei järgi sisekujundust tehes ühtset reeglit. “Me vaatame, mis sobib, kasutame palju erinevaid värve, kujundeid ja asju, mis traditsiooniliselt kontoripinna juurde ei kuulu,” sõnas Suviste.
  Töötajatele see tõepoolest meeldib. Garage48 Hubis kaks ja pool kuud töötanud veebiarendaja Konstantin Žilin leiab, et vastukaaluks kontoritele, mida ta üksi või mitmekesi varem üüris – külmad, traditsioonilised laudadega ruumid – mõjub Garage48 hästi. Tööaeg pole piiratud.
  “Kui tahad, lähed alla patjadele, kui ei taha, lähed oma töölaua taha. Pole piiranguid – see on hea. Aga kas see sobib – oleneb inimesest. Noorematele meeldib siin väga,” sõnas Žilin.
   
  Tasub teada
  Milline kujundus aitab tööle kaasa?
  Sisekujundaja Tiina Tengi (porfoolios mh Eesti ühe edukama reklaamibüroo der Tanki sisekujundus) nõuanded
  Kasuta lihtsaid lahendusi. Loovatele idufirmadele selline keskkond sobib. Kasuta lihtsaid, looduslikke värve ja materjale. Sisekujundus sõltub töö iseloomust. Universaalselt lahendust pole.Ära üle kujunda. Bürood ei tohiks üle disainida. See võib segada töötegemist. Kui on lihtne, ei ole hirmus palju materjali ega virvarri, siis inimene keskendub tööle rohkem.Arvesta inimeste eripäraga. Hoolimata sellest, et lähtuda tuleks eelkõige töö iseloomust, on olemas ka mõned universaalsed näpunäited. Kontoris tuleks arvestada allergikutega – suured vaibad võivad muutuda töötegemisele takistuseks.Loomingulisus loodusliku valgusega. Väga tähtis on valgus – suured aknad, õige valgusti. Kasutada võiks palju looduslikku valgust, see mõjub töötegemisele paremini kui kunstlik. Liiga heledas või tumedas valguses inimene väsib või pingutab end üle. Odavad valgustid tekitavad peavalu. Kasuta klaasist vaheseinu. See taktika aitab muu hulgas säästa ka elektrit.Pea piiri mööbliga. Sageli kuhjatakse palju riiuleid ja mööblit kokku – inimestel ei ole õhuruumi.Sisekliima loeb. Sisekujundus ei omagi nii palju tähtsust kui seltskond, kes ruumis viibib. Väga koledas kontoriruumis, kus oli väga hea seltskond, sujus kõik väga hästi. Vastukaaluks: väga vinge korter oli bürooks tehtud. Aga ei tulnud töö välja: seltskond oli ebameeldiv.Töölaudade paigutus. Ühtsustunne on tähtsam kui privaatsuse tagamine. Ridade või kobaratena asetsevad lauad ei soodusta tiimitööd. Üha enam leitakse, et mina-tunne tuleb kontoris asendada meie-tundega.Kogu ruumi ärakasutamine. Köök ei pea olema lihtsalt köök – ka see on koht töötegemiseks. Mõtle loovalt. Iga ruum kontoris võib olla tööpind. See võib olla koht, kus tekivad uued ideed. Koridori võib asetada diivani, tahvli jm, mis võivad aidata kaasa innovatsioonile.
  Allikas: inc.com, Äripäev
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Vastukaja: retoorika, mis seob kõrge aktsiisi kliimaga, püsib kanajalgadel
Kütuseaktsiisi tõusu edasilükkamine teenib kogu ühiskonna huve, kirjutab Eesti Õliühingu juht Mart Raamat.
Kütuseaktsiisi tõusu edasilükkamine teenib kogu ühiskonna huve, kirjutab Eesti Õliühingu juht Mart Raamat.
Investorite riskijanu on taastumas Nafta tõusis 3 aasta tippu
Aasia aktsiaturud liikusid täna ülespoole, millele aitas kaasa investorite riskijanu kasv. Samas võib nafta hinna tõus kolme aasta tippu taaselustada inflatsioonihirmud ning mõjutada ka keskpankade rahapoliitikat, vahendab Reuters.
Aasia aktsiaturud liikusid täna ülespoole, millele aitas kaasa investorite riskijanu kasv. Samas võib nafta hinna tõus kolme aasta tippu taaselustada inflatsioonihirmud ning mõjutada ka keskpankade rahapoliitikat, vahendab Reuters.
Raadiohommik täis tipptegijate plaane 2022. aastaks
Äripäeva Raadio uue nädala hommikuprogramm ja ka saatepäev toob kuulajateni siinsete silmapaistvate ettevõtjate ja juhtide plaanid järgmiseks aastaks.
Äripäeva Raadio uue nädala hommikuprogramm ja ka saatepäev toob kuulajateni siinsete silmapaistvate ettevõtjate ja juhtide plaanid järgmiseks aastaks.
Soome ekspeaminister saab prisket tasu Venemaa riiklikult pangalt
Venemaa riigi enamusomanduses olev Sberbank suurendas nõukogu liikmete tasusid pea kolmandiku võrra, mida tunneb oma taskus peagi ka Soome kunagine peaminister Esko Aho, kirjutab Talouselämä.
Venemaa riigi enamusomanduses olev Sberbank suurendas nõukogu liikmete tasusid pea kolmandiku võrra, mida tunneb oma taskus peagi ka Soome kunagine peaminister Esko Aho, kirjutab Talouselämä.