Alyona Stadnik • 17. oktoober 2012 kell 10:47

FI valmis Arco tõttu seadust muutma

Finantsinspektsiooni juhatuse liige Kilvar Kessler ütles, et kui Arco Vara õige pea ise ei jõua järeldusele, et kurjategija ei sobi börsiettevõtte juhiks, siis teeb finantsinspektsioon ettepaneku vajaliku seadusemuudatuse algatamiseks.

Kessleri hinnangul on Arco Vara uue juhatuse liikme valimises küsimus selles, kas ei mõisteta väärtussüsteemi, ja kui ei mõisteta, siis tuleb läheneda normidega.

"Küsimus on selles, kui ettevõtjad ikkagi ei mõista väärtussüsteemi – et on olemas eetika ja maine. Kui ärimehed ei mõista eetilisi kategooriaid ja maineriske, siis tuleb küsimus lahendada regulatiivselt kohustuste või piirangutega," märkis Kessler.

Sisuliselt tuleb läheneda asjale normidega - siis võtab FI börsireglemendi ja temaatika ning börs vaatab, kas muudab reglementi või võtab finantsinspektsioon seaduse ette ning teeb ettepaneku muuta seda nii, et börsiettevõtte juhiks ei saa olla kurjategija. "Mina usun, oma senise kogemuse alusel, et inimesed siiski on mõistlikud ja kõike ei ole vaja hakata reguleerima ning jõuga lahendama," tõdes ta.

Finantsinspektsioon ei ole praegu juriidiliselt õigustatud börsiemitendi juhti vahetama. "Kui meil antud juhul juriidiline õigus oleks, siis ma ei kõhkleks seda rakendamast. Kui me räägime finantsvahendajatest, pankadest, kindlustusandjatest, fondivalitsejate juhtidest, kus meil on juriidiline õigus hinnata juhi sobivust – seal on välistatud, et neid üksusi juhiks inimene, kes on kohtuotsusega süüdi mõistetud usaldusevastases kuriteos," lausus Kessler.

Finantsinspektsioon kavatseb jälgida, kas uudis kurjategija valimisest firma juhiks tekitab mingeid liikumisi aktsia hinnas. "Kes on seal need müüjad ja ostjad, seda me tahame vaadata," lausus Kessler. "Ma tahaks välistada, et selliste valikutega proovitakse mõjutada aktsia hinda, me ei tahaks, et siin oleks manipulatsioonivõimalusi."

Kessleri sõnul peab Arco Vara nõukogu olukorda ise hindama. "Mina ei usu juttu, et oli ainult üks ja ainus valik," ütles Kessler. "Kui vaadata nõukogu, siis mina näen, et ka seal on kompetentseid inimesi."

Kessler märkis, et esialgu seadust muutma ei hakata. "Vaatame, mis juhtub. Mina usun Arco Vara tervesse mõistusesse – ikka juhtub paremates peredes ka, ja alati tekib aja möödudes paremaid mõtteid juhatuse kohta," rääkis Kessler. "Kui neid mõtteid ei teki, siis teeb selle ettepaneku seadusemuudatuseks finantsinspektsioon."

Hetkel kuum