Indrek Kald • 22. oktoober 2012 kell 13:30

Eesti firmade tervis üha paraneb

Swedbanki ettevõtete panganduse direktori Robert Kiti sõnul on Eesti ettevõtete finantstervis järjest paranenud.

"Vaatamata sellele, mis toimub mujal Euroopas, on Eesti ettevõtete finantstervis järjest paranenud. Septembris ületasid meie suurtele ettevõtetele antud sisemised reitingute parandamised reitingute langetamist umbes kümme korda," rääkis ta laupäeval Kuku raadio saates Majandusruum.

Seis laenuturul on Kiti ütlusel küllalt hea. "Pankade laenuportfell on stabiliseerunud ja hakanud taas kasvama. Tänaseks on püsinud laenuportfell stabiilsena umbes 12 kuud, uued väljastatud laenud ületavad mahakirjutamisi ja tagasimakstud laenude osa ning laenuportfelli kvaliteet on järjest paranenud," lisas ta.

Kui 2010. aastast tulenes majanduse kasv peamiselt välisnõudlusest, siis tänavu suvel trend murdus. "Oleme seisus, kus kasv baseerub mõlemal, nii välis- kui sisenõudlusel. Seejuures oli august 2012 läbi aegade teine ekspordikuu. Meie majandus pole lihtsalt taastunud, vaid on ka struktuuriliselt oluliselt muutunud, parem," kinnitas Kitt.

Teine saatekülaline, panga tööstusettevõtete sektori vanem Raul Kirsimäe märkis, et kriisi õppetundidena vaadati tööstussektoris üle kulubaas ja leiti uusi ekspordipartnereid. "Tööd tehti palju nii ettevõtetes sees kui välisturgudel. Näiteks jääme ekspordimahtude võrdluses Soomega ühe elaniku kohta täna alla mitte kaks korda, vaid ainult 20%," sõnas ta.

Kirsimäe ütlusel on eksport fookuses kõigis tööstuse alamsektorites, ka näiteks ehitusmaterjalide- ja toiduainetööstuses.

Kindlust tuleviku osas pakuvad Eesti tööstusettevõtetele tema sõnul ka Eesti peamised ekspordipartnerid, Rootsi ja Soome, mis kokku moodustavad meie ekspordist kolmandiku. Kuna Eesti on tööstusettevõtetele atraktiivne, siis tuuakse ettevõtmisi Eestisse üle ning tehakse siia uusi investeeringuid.

"Samuti jätkatakse investeeringuid efektiivsuse kasvatamiseks – ettevõtetel on selleks nii  konkreetsed investeerimisplaanid kui pankadel valmisolek nende rahastamiseks," kinnitas Kirsimäe.

Kevadel Swedbanki poolt tööstusettevõtete seas läbi viidud uuringust selgus, et sektori paarisajast suuremast ettevõttest ligi 90% usuvad 2012. aastal oma käibe kasvatamist. Kirsimäe sõnul näitab selleks aastaks töötlevas tööstuses oodatav käibe kasv 10,3%, et ettevõtjad vaatavad oma võimalustele positiivselt.

Hetkel kuum