19. november 2012 kell 9:34

Prominentse investori hiigelpanus Iiri võlakirjadele

Niigi agressiivsele taktikale lisaks on üks USA prominentne võlakirjainvestor otsustanud suurendada enda panust Iirimaa taastumisel finantskriisist, mis paneb konkurente kulme kergitama.

Franklin Templetoni fondid on suurendanud enda Iirimaa võlakirjade koguseid üle kolmandiku võrra, 8,4 miljardi euroni kolmanda kvartali lõpu seisuga, kirjutab Financial Times. See tähendab, et San Franciscos baseeruv USA varahaldur kontrollib nüüdseks ligi kümnendiku terve saareriigi võlakirjaturust.

Enamik võlakirju on kokku ostnud Franklini rahvusvahelise võlakirjaosakonna kaasjuhi Michael Hasenstabi juhitavad fondid. Eriti eredalt paistab sellega silma tema juhitav 64 miljardi dollariline Templeton Global Bond Fund.

"Vaatamata suurtele vastasseisudele jätkab riik rahandusreformide elluviimist ning pälvib üha rohkem tunnustust eeskujuna teistele riikidele," kirjutas Hasenstab hiljutises kliendikirjas.

Seni on Iiri võlakirjad osutunud igati heaks tehinguks. 2020. aastal aeguvad võlakirjad on sel aastal tugevasti rallinud ning nende tootlus on aasta alguse 8,4% kukkunud läinud reedeks 4,6%ni. Tegu on madalaima tasemega alates 2010. aasta maist, kui võlakriis hakkas regiooni räsima.

Tänu sellele on Hasenstabi eespool nimetatud lipulaev-fond suutnud näidata 12,6% tõusu sel aastal, millega ollakse üks maailma parimaid võlakirjafonde maailmas sel aastal.

Samas on konkurendid ettevaatlikud ning usuvad, et Franklin Templetoni agressiivne kokkuost ongi üks põhjusi, miks võlakirjad on rallinud. Lisaks näevad nad riigil eesseisvad majanduslikke ja fiskaalseid raskusi.

"Tegu on hiigelpanusega," ütles FT-le üks Suurbritannia fondijuht. "Sedavõrd väiksel perifeeriaturul nagu Iirimaa on see hoomamatu suurus."

Konkurendid hoiatavad Iirimaad, et rallist võib järsult saada kriis, kui Franklin Templeton on sunnitud enda positsioone vähendama klientide lahkumise või eurotsooni võlakriisi ägestumise tõttu.

Autor: Fredy-Edwin Esse, California

Hetkel kuum