Rainer Saad • 23. jaanuar 2013 kell 7:09

Kreeka võltsis numbreid?

Kreeka esitas kriminaalsüüdistuse ametnikele, kes on vastutanud riigi eelarvedefitsiidi mõõtmise pärast - väidetavalt on tegu numbrite võltsimisega.

Sõltumatu statistikaagentuuri Elstat juhti Andreas Georgiou’d ja kaht ametnikku süüdistatakse Kreeka rahvuslike huvide õõnestamises, kuna nad moonutasid 2009. aasta eelarvedefitsiidi numbreid suuremaks. Nende samade numbrite abil mõõdeti Kreeka esimese ja teise abipaketi suurus.

Kolmel statistikaeksperdil seisab nüüd ees kriminaalsüüdistus valeandmete esitamises ning süüdi mõistmisel võib neid oodata kuni kümneaastane vanglakaristus.

15 kuud kestnud uurimisega jõudis Kreeka statistikaprofessor Zoe Georganta järelduseni, et Georgiou meeskond kasutas ebatäpseid meetodeid suurendamaks 2009. aasta defitsiiti 12 protsendilt 15,8 protsendini. Suurema puudujäägi aktsepteeris ka Brüsseli statistikaagentuur Eurostat.

Elstat on alates 2010. ja 2011. aastast kohandanud suuremaks eelarvedefitsiidi numbreid, mida on kasutatud Kreekale teise abipaketi andmiseks.

„Kui need numbrid ei ole õiged, siis kogu alus Kreekale antavast abist on vale,” ütles üks analüütik, kes ei soovinud oma nime avaldada.

Eurostati kontrollitud andmetel poleks Kreeka saanud 2001. aastal eurotsooniga üldsegi liituda, kuna riigi eelarvepuudujääk oli sel ajal liiga suur.

Kreeka teise abipaketi suurus on 130 miljardit eurot.

Hetkel kuum