Romet Kreek • 11. juuni 2013 kell 8:36

Türgis jätkus mürgel

Täna ründasid sajad märulipolitseinikud Türgis Istanbulis Taksimi väljakule kogunenud protestijaid, kasutades pisargaasi, pipragaasi ja veekahureid.

Eesmärgiks oli lüüa laiali valitsusevastesed protesteerijaid, kes seadsid end väljakul sisse juba kaks nädalat tagasi, vahendab Bloomberg.

Kui politsei sisenes soomustatud autodega väljakule, hakkasid tosinad protestijad loopima politseisõidukeid kivide ja süütepudelitega. Süüdati barrikaadid ning üks süütepudel tabas soomustatud autot, mis ka süttis.

Kähmlused kestsid ka veel kaks tundi pärast seda, kui politseijõud väljakule saabusid.

Istanbuli linnapea Huseyin Avni Mutlu ütles, et politsei tuli ära koristama illegaalseid plakateid, mitte protestijaid minema ajama.

Üks Türgi politseinik teatas valjuhääldiga, et lõpetage politsei loopimine kivide ja pudelitega ning soovitas mitte muretseda, sest politsei tõmbub välja.

Politsei koristas kõik kättesaadud plakatid, välja arvatud hiiglasliku Türgi lipu ja moodsa Türgi asutaja Mustafa Kemal Atatürki portree, mis rippus Atatürki kultuurikeskusel.

Vähemalt kolm inimest on saanud 31. mail alanud rahutustes surma. Protestijad süüdistavad peaministrit Recap Tayyip Erdogani selles, et ta islamiseerib riiki, valitsedes üha autoritaarsemalt, olles võitnud kolmed valimised. Türgi meditsiiniliit teatas, et eile said haiglates abi enam kui 4000 inimest, kui algasid kokkupõrked.

Türgi politsei taktika on saanud rahvusvahelise pahameele osaliseks. Euroopa Liidu välispoliitika juht Catherine Ashton kutsus eile üles algatama juurdlust politsei brutaalse tegevuse üle.

Peaminister Erdogan ütles eile, et demonstrandid on terroristid ja anarhistid ning ülistas politseid situatsiooni lahendamise oskuse pärast. Ta süüdistas finantsspekulante nende sündmuste organiseerimises.

Täna avab Turkish Airlines regulaarse lennuliini Tallinn-Istanbul.

Hetkel kuum