Rainer Saad • 12. august 2013 kell 12:20

Eurotsooni langus sai läbi

Euroala majandus nihkus üle aastate tõusule, lõpetades pikima languse pärast rahaliidu loomist.

Bloomberg Newsi uuringust selgub, et 41 prognoosi põhjal kasvas eurotsooni majandus teises kvartalis 0,2 protsenti. Viimased kuus kvartalit on euroala majandus langenud.

Eurotsooni suurim majandus Saksamaa kasvas valitsuse hinnangul 0,75%, mis on rohkem kui analüütikute prognoositud 0,6%-line kasv. Kreeka majandus langes teises kvartalis võrreldes möödunud aastaga 4,6%. Analüütikud ootasid viieprotsendilist langust. Hispaania majandus langes teises kvartalis võrreldes esimese kvartaliga ainult 0,1%. Itaalia SKP langes sama perioodiga 0,2%, mis on parem kui oodatud.

"Väliskeskkond on muutumas paremaks ja seda eelkõige märkidest, et nõudlus Ameerika Ühendriikides on kasvamas," ütles ABN Amro Bank NV makrouuringute juht Nick Kounis. "Teine kvartal peaks tähendama euroala majanduslanguse lõppu, kuid taastumine saab olema piinarikkalt aeglane."

Võrdlemisi rahulikult käituvad Euroopa finantsturud, eelarvekärped Hispaanias ja Itaalias ning suurenev majanduskasv USAs on aidanud euroalal taastumiseni jõuda. Kuigi üldine väljavaade on paranenud, tuleb silmitsi seista noorte 24%-lise töötusemäära ja jätkuvate raskustega mõnedes Lõuna-Euroopa riikides.

Juulis tõusis euroala majandususaldus kolmandat kuud järjest ning tööstus kasvas esimest korda kahe aasta jooksul, selgus Markit Economicsi avalikustatud ostujuhtide uuringust.

Hiina tööstustoodangu maht kasvas juulis rohkem kui oodatud ning USA majanduse kasvutempo kiirenes teises kvartalis 1,7%ni. Esimeses kvartali kasv oli 1,1%.

Euroopa Keskpank prognoosib eurotsooni 2013. aasta majanduslanguseks 0,6%, kuid järgmise aasta kasvuks juba 1,1%.

"Konsensus on väikeseks kasvuks ning me ei oskakski oodata midagi muud üle selle," ütles Bank of America Merrill Lynch Euroopa ökonomist Laurence Boone.

Hetkel kuum