Romet Kreek • 31. detsember 2013 kell 8:48

Hiina KOV võlg on ligi 3 triljonit dollarit!

Hiina kohalike omavalitsuste võlg on kasvanud 17,9 triljoni jüaanini ehk 2,95 triljoni dollarini, vahendab Bloomberg.

Hiina riigikontrolli andmetel, kes auditeerib ka kohalikke omavalitsusi, on kuue kuuga kuni juunini Hiina KOV võlg kasvanud 13%. Eelnenud 2 aastaga kasvas võlg 48%.

Hiina viimaste aastate laenubuum paneb seda võrdlema võlakasvudega, mis viisid Aasia riigid 1990ndate lõpus sügavasse kriisi ja eelnesid Jaapani kaotatud aastakümnetele.

Audit lisab survet Hiina presidendile Xi Jinpingile, et remontida eelarvesüsteemi, mis näljutab kohalikke omavalitsusi.

„See on väga võimas võlakasv ega ole jätkusuutlik,“ ütles RBSi Hiina peaanalüütik Louis Kuijs. „Kasv on olnud liiga kiire.“

Hiina aktsiaturg on tänavu langenud üle 7%, kuna kardetakse, et majanduskasvu aeglustumine ja kõrgemad rahaturu intressimäärad hakkavad rõhuma ettevõtete kasumeid.

„Hiina valitsuse võlariskid on üldiselt kontrolli all, kuid mõnedes kohtades on potentsiaalseid riske,“ hoiatas riigikontroll.

Maailmapanga andmetel on Hiina kulutustest kohalike omavalitsuste osa 80%, kuid nad saavad vaid 40% maksutuludest. Kohalikel omavalitsustel on üle 10 000 kohaliku finantseerimisüksuse, et rahastada ehitusprojekte, kuna KOV ei tohi otse selleks emiteerida võlakirju.

Hiina liidrid võtavad KOVi võlaprobleemi tõsiselt. Kohalikud omavalitsused saavad õiguse emiteerida võlakirju, et rahastada ehitusprojekte, kuid ametnike edukust hakatakse hindama ka võlatasemete alusel, teatas läinud kuul kompartei. Samal ajal vähendatakse ametnike hindamist majanduskasvu eesmärkide alusel. Ka suurendatakse kohalike omavalitsuste maksutulusid, kirjutas UBSi Hiina peanaalüütik Wang Tao.

Hetkel kuum