VIDEO: ei näe Ukraina teemal lahkarvamust

Marta Jaakson 05. märts 2014, 15:20

 Tallinna linnapea Edgar Savisaar teatas Tallinna linnavalitsuse pressikonverentsil, et Ukraina teemal erakonnakaaslastega mingit lahkarvamust ei ole ning erakond on üksmeelel.

Seda, et ajakirjanikud Tallinna linna asutatud spordikooli kohta küsimusi ei esitanud, pidas Savisaar andestamatuks veaks.

Järgnevad Tallinna linnapea ja Keskerakonna juhi Edgar Savisaare vastused ajakirjanike küsimustele.

Teie avaldus Ukraina teemadel on väga palju diskussiooni tekitanud, kuni selleni välja, et te olete Rahvarinde reetnud ja asunud Interrinde poolele. Miks te sellise avalduse tegite ja miks te ei kasutanud võimalust lihtsalt vaikida?

Teate, mind ka hakkas huvitama, mis selles minu kommentaaris oli niisugust, mis on nüüd tagajalgadele ajanud mõned Eesti meedia ja poliitikategelased. Tegelikult oli neli asja, millest ma rääkisin seal intervjuus.

Esiteks ma rääkisin legitiimsuse teemast, sellest, et seda praegu ei ole.

Teiseks, olukorda parandab see, kui valimised on toimunud.

Kolmandaks nimetasin praegust valitsust kaikameeste toel võimule tulnuks.

Ja neljandaks hoiatasin, et mis tahes jõustruktuurid ei päästa, kui ühiskond on lõhki, tähendab, seal stabiilsust ei ole.

Nüüd ma hakkasin nende nelja põhimõtte üle mõtlema ja seda viimast on öelnud Ville Arike eilses Õhtulehe toimetuse positsiooni väljendavas seisukohas, mille pealkiri oli: „Stabiilsus riigis on esmatähtis“. Täpselt see, mida minagi kinnitasin, edasi legitiimsuse küsimuses on Euroopas paljud sõna võtnud, samal seisukohal nagu mina. Hiljuti Oudekki Loone kirjutas sellest. Eestis kirjutas muide Tartu Ülikooli politoloog ja rahvusvaheliste suhete ja eriti Venemaa ekspert Karmo Tüür Delfis nii: „üks asi, mida Kiievis praegu võimuks nimetav seltskond teha saab, on end võimalikult kiirelt legitimeerida, nad ei jälgi konstitutsiooni ja ei jälgi mängureegleid. See on asja juures kõige kurvem.“ See on see sama, mida mina legitiimsuse kohta kirjutasin, nüüd kaikameestest. Panite tähele, ma ei öelnud, et kaikamehed tulid võimule, ma rääkisin, et kaikameeste abil tuldi võimule.

Ma ei õigusta vägivaldset protesti, isegi kui seda provotseeritakse. Fakt on see, et Kiievis olid protestijatel käes vahendid, mis ei tohiks olla aumeelse poliitika osad. Ma tahan öelda, et mõlemad pooled on vastutavad. Mitte ainult riiklikud struktuurid, sest jõu kasutamine annab alati tee veel suurema jõu kasutamiseks, aga jõu kasutamine rahvusvahelistes suhetes Ukraina ja ükskõik millise maailma otsas on lubamatu. Meiesugusele väikeriigile peaks see olema ju eriti arusaadav. Miks ma üldse söandasin seda avaldada? Ma esimest korda kuulen, et ajakirjandus nõuab seda poliitikult. See on ikka jahmatav küll.

Kas te olete uhke selle üle, et kõigist Euroopa Liidu poliitikute sõnavõttudest on Vene meedia just teie esmaspäevaseid väljaütlemisi kõige rohkem tsiteerinud ja jätnud kõrvale kõik ülejäänud Euroopa Liidu poliitikute seisukohad Ukraina kriisi kohta?

Mul ei ole põhjust sellest väga rääkida, sest te eksite, kui te ütlete, et see on nüüd siis selline esimene kord, kus Vene meedia minu sõnavõttude teemal esineb. Vene meedias on nii poolt kui vastu minu suhtes esinenud palju kordi ja mina olen võtnud seda külmalt.

Teie erakonnakaaslased on maha laitnud teie avaldusi Ukraina teemal. Kas Keskerakond on lõhestumas?

Ärge lootkegi.

Teie koostöölepe ühtse Venemaaga. Mis sellest saab edaspidi ja palun teil vastata, kuidas te suhtute Vene poliitikasse, mida Ukrainas praegu tehakse ja kas te võtate mingi seisukoha seoses koostööga?

Nagu ma juba ütlesin, jõu kasutamine rahvusvahelistes suhtes Ukrainaga on lubamatu. See peaks meiesugusele väikeriigile alati kõigepealt selge olema.

Mis puutub koostöösse erinevate poliitiliste jõududega, mina küll ei ole kuulnud, et ükski maailma parteidest oleks oma lepingust ühtse Venemaaga lahti öelnud pärast neid sündmusi. Samal ajal ma suhtun väga ettevaatlikult kõigesse sellesse, mis Krimmis ja Ukrainas praegu toimub ja olen selle pärast mures.

On kostnud avaldusi, et seoses selle Ukraina avaldusega olete ennast nendest koalitsiooni läbirääkimistest välja mänginud. On teil sellest kahju ka?

Mis see tähendab. Jälgides seda, mis Päevalehes kaks viimast päeva järjest on toimunud, ei ole üldse selge, mis neist koalitsiooni läbirääkimistest saab.

See, mis puutub koalitsiooni läbirääkimistesse, ei ole ju ainult Päevalehe väljaütlemised, vaid seda ütles ka peaminister Andrus Ansip sel päeval, kui ta viis presidendile Kadriorgu lahkumispalve ja ta ütles, et ainuke, kellega koalitsiooni läbirääkimisi ei tahetaks pidada, on Keskerakond, ja nagu Ansip ütles, on küsimus teie isikus. Kas ja milliseid järeldusi te enda jaoks sellest olete teinud, kuidas te seda enda jaoks tõlgendate?

Ma sattusin seda esilehte lugema, seal oli öeldud, et tema suhtumine Savisaarde ei ole muutunud. Minu suhtumine Ansipisse ei ole ka muutunud?

Kas teil on kavas kohtuda Keskerakonna liikmetega: Aivar Riisalu, Mailis Reps, Kadri Simson, Olga Sõtnik, kes on ju öelnud, et tegelikult teie saate Ukraina asjadest valesti aru. On teil kavas selgitada neile oma seisukohti või jääb see lahkarvamus Keskerakonnas kestma?

Siin ei olegi mingit lahkarvamust. Me oleme kõik ühisel positsioonil. Ja see, mida ma rõhutasin jõu kasutamise suhtes, piiride suhtes – ma usun, et see on ühine seisukoht minul kui ka teistel erakonnaliikmetel.

Ma tahaksin öelda ainult seda, et sellest spordikooli asutamisest olite hiirvaiksed – valesti teete! Ma arvan sellest, mis toimub praegu Ukrainas, mõne aasta pärast te ei peagi seda nii aktuaalseks teemaks. Ma loodan, et Ukraina lahendab oma kriisi õnnelikult. Aga see, et te seda, et Tallinn asutas spordikooli, olete täiesti ära unustanud ja te ei taha sellest rääkida, on andestamatu viga. Parandage ennast palun.

Kas see, et te Ukraina kriisis ja ka paljudes teistes sisulistes küsimustes sisuliselt kordate Putini režiimi jutupunkte, tuleb sellest, et te ei ootagi enam Eestis riigi tasemel võimule saada?

Nagu ma ütlesin alates Tarmo Tüürist ja Kristen Parisest, lõpetades Oudekki Loone ja Ville Arikesega. Kui te ütlete, et nemad kõik kordavad Putini seisukohti, siis mul on väga kahju. Ma kardan, et te ei ole neist aru saanud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. March 2014, 08:52
Otsi:

Ava täpsem otsing