Gunvori suuromanik: äri käib edasi

Sirje Rank 21. august 2014, 10:54

Kevadel USA sanktsioneeritavate nimekirja sattunud Gennadi Timtšenko endine äripartner toormega kauplevas firmas Gunvor, Torbjörn Törnqvist mingit pitsitust oma äritegevuses ei tunne.

"Kevad on olnud päris aeganõudev, kui osalusstruktuur kõige kriitilisemal ajal muutus. Seda ma ei eita," tunnistas Törnqvist Rootsi majanduslehele Dagens Industri, viidates Timtšenko osaluse ostule päev enne USA sanktsioonide jõustumist. "Sealt edasi on aga äri käinud nagu vanasti, business as usual. Meid sanktsioonid ei puuduta ja firma jätkab oma tegevust."

Timtšenko ja Törnqvist lõid Gunvori 2000. aastal, et vahendada Venemaa toornafta tarneid. Omavahel tuttavaks said nad eestlaste kaudu, kirjutas Äripäev 2011. aastal. Gunvor on maailma üks suurimaid toormega kauplejaid, aastal 2012 oli firma tulu 93 miljardit dollarit ja puhaskasum 301,1 miljonit dollarit. Töötajaid on firmal üle 1600 ja lepingud toorme hankimiseks enam kui 35 riigiga. Firmat juhitakse Genfist.

USA kehtestas Timtšenko vastu sanktsioonid lähedaste sidemete tõttu Venemaa presidendi Vladimir Putiniga, kellel USA valitsus arvab olevat Gunvoris ka varjatud osaluse. USA rahandusministeerium kinnitas sel nädalal Dagens Industrile, et on jätkuvalt sellel seisukohal. Törnqvist eitab jätkuvalt Gunvori seost Venemaa presidendiga. "Kõik sellised kuuldused pärinevad teisejärgulistest allikatest," märkis ta. Samas ei ole selliseid seoseid päevalgele tulnud, kui Gunvori äripartnerid on firma kohta teinud põhjalikke taustauuringuid.

Timtšenko kohta ütleb Törnqvist, et ärikontakte neil enam ei ole, kuid sõbrad ollakse edasi ja aeg-ajalt kohtutakse.

 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. August 2014, 08:30
Otsi:

Ava täpsem otsing