Ave Lepik • 31. mai 2016 kell 13:49

Gunvori omanik ostis Putini sõbra firmast välja röögatu dividendimaksega

Gunvori omanik Torbjörn Törnqvist premeeris ennast miljardi dollarise erakorralise dividendiga, et osta ettevõttest välja Gennadi Timtšenko.  Foto: Reuters/Scanpix

Maailma ühe suurema toormekaupleja Gunvor omanik Torbjörn Törnqvist premeeris ennast miljardi dollarise erakorralise dividendiga, et osta ettevõttest välja Vene partner Gennadi Timtšenko, kellele Ameerika Ühendriigid on kohaldanud sanktsioonid, kirjutas Financial Times.

Väljaanne märgib, et ilmselt on tegemist naftakauplemise ajaloo suurima dividendimaksega.

Törnqvist on Timtšenkole aktsiapaki eest teinud ka ühe varasema ja väiksema makse, mille suurus pole avalikkusele teada, kuid nüüd kasutas ta arvete lõplikuks klaarimiseks erakorralist dividendimakset. Törnqvisti dividendisumma tuli välja pärast seda, kui Gunvor teatas eelmisel aastal teenitud rekordilisest puhaskasumist 1,25 miljardit dollarit. Aasta varem oli firma puhaskasum 267 miljonit dollarit.

Gunvori esindaja ütles Financial Timesile, et see oli viimane makse ning et enam pole Törnqvistil ega ettevõttel endise partneri ees ühtegi kohustust.

„Tehing algatati üle kahe aasta tagasi ning nüüd on arved klaaritud. Detaile, mis puutuvad tehingu osapooli, me ei kommenteeri,“ ütles Vene majandusväljaandele Vedomosti Timtšenko esindaja.

Venemaa presidendi Vladimir Putini lähikonda kuuluv Timtšenko rajas Gunvori Šveitsis koos Rootsi partneri Törnqvistiga, Gunvorist sai Vene nafta ja naftatoodete suurim müüja, kuid 2012-2013 aastal kauplemine vähenes ja mindi üle kohalikele lepingutele. 2014 märtsis viis USA Timtšenko vastu sisse sanktsioonid ning vahetult enne seda müüs venelane 44% aktsiatest oma rootslasest partnerile. Timtšenko müüs aktsiad, et „võimalike majandussanktsioonide korral ei peatuks ettevõtte töö“, selgitas toona Gunvor ametlikus pressiteates. Aktsiapaki müügi summat kaupleja ei avaldanud.

Gunvori esindaja märkis toona, et isegi kui Timtšenkolt sanktsioonid maha võetakse ning pinged Euroopa ja Venemaa vahel lõdvenevad, pole Vene miljardäril ühelgi tingimusel enam võimalik oma aktsiad tagasi osta.

Timtšenko teise ettevõtte Volga Groupi esindaja ütles Vedomostile, et ärimehe investeeringute sihik on Venemaa ning et Gunvori müügist saadud raha paigutab ta samuti Venemaale.

Gunvori 2015. aasta käive oli 64 mld dollarit, mida oli 27% vähem kui aasta varem. Kontserni kasum enne intresse, makse ja amortisatsiooni ehk EBITDA kerkis 14%, 860 mln dollarile.

Hetkel kuum