Euroala inflatsioon sügaval ohutsoonis

Sirje Rank 31. juuli 2014, 12:03

Eurostati täna avaldatud esialgsel hinnangul alanes inflatsioon euroalal juulis 0,4%-le, olles kaks kuud püsinud 0,5% tasemel.

See on väga kaugel euroalal optimaalseks hinnatud umbes 2% tasemest ja nõrgim näit 2009. aasta oktoobrist. Alla 1% taset on euroala infaltsioon juba 10 kuud järjest.

Riske kasvatavad geopoliitilised pinged Venemaa ja Ukraina vahel ning Lähis-Idas.

"Sellega on inflatsioon ilmselt põhjas ära käinud ja hakkab aeglaselt ülespoole liikuma," kommenteeris agentuurile Bloomberg ABN Amro majandusanalüüsi osakonna juht Nick Kounis. "Ma ei usu, et Euroopa Keskpank käivitaks uued meetmed rahapoliitika veelgi lõdvemaks laskmiseks - ma ei näe, et see võiks olla käivitaja ulatuslikule keskpanga võlakirjaostude programmile (nn kvantitatiivne leevendus), kui see jääb põhjaks," ütles ta.

Euroala suurimas majandusruumis Saksamaal aeglustus inflatsioon juulis 0,8%-le juunikuu 1%-lt, teatas eile Saksamaa föderaalne statistikaamet. Euroala suuruselt neljandas majandusruumis Hispaanias tarbijahinnad juulis langesid.

Juunis avalikustas Euroopa Keskpank rea meetmeid alates keskpangas hoiustamise püsivõimaluse negatiivsest intressimäärast uute likviidsuslaenudeni, et tõrjuda deflatsiooniriski.

Tuleval nädalal arutab keskpank taas euroala rahapoliitikat.

Euroopa Keskpanga prognoosi järgi jääb inflatsioon euroalal tänavu keskmiselt 0,7% tasemele, kiirenedes tuleval aastal 1,1%-le ja 2016. aastaks 1,4%-le.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. August 2014, 10:07
Otsi:

Ava täpsem otsing