• Jaga lugu:

  Erakliinikud ulgumerel

  Aprillist vähendas haigekassa lepingumahtu mitme erakliinikuga. Üheks suuremaks kaotajaks on erakliinik Medicum, kes jäi ilma kolmandikust senistest haigekassa rahastatud vastuvõttudest.

  Sel sügisel tähendab see patsientidele pikki ravijärjekordi, tasulisi vastuvõtte ning kliiniku juhtidele parasjagu peamurdmist, kuidas kokku kuivanud tingimustes rahvast jätkuvalt tervena hoida.
  Medicumil on 145 000 patsienti, kellest suurem enamus elab Lasnamäel. Lisaks on kliinikul filiaalid ka Tallinna kesklinnas Uus-Sadama tänaval ja Tartus Tasku keskuses. Tänavu esimesel poolaastal rahastas haigekassa Medicumis 65 000 ravijuhtu, kuid teisel poolaastal juba kolmandiku võrra vähem, vaid 45 000 juhtu.
  Patsientide juba kevadel sügisesse pandud tasuta vastuvõtu ajad hajutatakse pikema perioodi peale laiali, sest nii palju vastuvõtte pole võimalik sügisel kehtiva väiksema mahuga lepingu järgi enam lihtsalt teha.
  Mis saab Lasnamäe diabeetikutest? Haigekassa rahastatud vastuvõttude arv Medicumis vähenes, sest 1. aprillist toimus korraline iga nelja aasta tagune haiglavõrgu välistele lepingupartnerite (peamiselt erakliinikute) lepingumahtude ülevaatamine, kuid nii suurt mahtude vähenemist ei osanud paljud erakliinikud, sealhulgas Medicum, ette näha.
  „Kõige suuremat puudust tajuvad Medicumi ravikindlustatud patsiendid silmahaiguste, endokrinoloogia ja taastusravi osas. Näiteks nõuab haigekassa kehtestatud diabeedi ravijuhis kvaliteetse ravitulemuse tagamiseks regulaarset silmaarsti-, endokrinoloogi- ja taastusraviarsti konsultatsiooni. Selliseid potsentsiaalseid patsiente on meie piirkonnas ligi kümme tuhat,“ rääkis Medicumi nõukogu esimees Kalev Karu.
  „Praktika näitab, et Lasnamäe kindlustatu, kelle tervisprobleemidega on hästi toimiv ravimeeskond tegelnud kümme ja enam aastat, ei hakka sõitma linna teise otsa, et uuele spetsialistile oma aastatepikkust ravilugu otsast seletama hakata,“ selgitas Karu.
  Miks Haigekassa Medicumiga koonerdab? Haigekassa juhatuse liige Mari Mathiesen on varem öelnud, et need haigekassa peamiselt erakliinikutest lepingupartnerid, kes ei kuulu haiglavõrku, on juba varasematel kordadel pidanud haigekassa lepingu saamiseks osalema valikuprotsessis, mis on toimunud seni iga kolme aasta tagant, nüüdsest iga nelja aasta järel.
  Seega ei saanud kindlasti tulla ühelegi valikupartnerile üllatusena lepinguperioodi lõpp või lepingu jätkumine väiksemas mahus.
  Haigekassa aga ei näe probleemi selles, kus Lasnamäe diabeetikud end edaspidi ravima hakkavad.
  „Eriarstiabi ambulatoorsete vastuvõttude osakaal Tallinna linnas on aasta-aastalt kasvanud, nii ka tänavu. See tähendab, et Tallinna elanikele eriarstiabi kättesaadavus ei halvene,“ vahendas haigekassa avalike suhete juht Katrin Romanenkov.
  „Senisest teenuste kasutamisest ning kehtestatud põhimõtetest ravi piirkondliku kättesaadavuse osas kujunevad järgmise lepinguperioodi raviteenuste mahud. Juhul, kui haiglavõrgu arengukava haigla ei suuda tagada kogu piirkonna elanike raviteenuste vajadust, siis on meil võimalik välja kuulutada nn valikukonkurss täiendavate partnerite leidmiseks,“ selgitas Mathiesen.
  Esimene ehmatus möödas. Kuigi kevadel lepingumahu äkiliselt vähenemisest kuuldes tõdes Karu, et samas mahus töö kindlustatakse arstidele-õdedele juuni lõpuni ning ka Medicumile kuuluva Lasnamäe maja müük pole võimatu, on kliinikumi juhtkond nüüd juba rahulikumalt meelestatud.
  „Vastuvõttude hulk pole vähenenud ja lepingumahtude vähenemise tõttu töötajaid Medicumist lahkuma pole pidanud. Kahjuks peame teisel poolaastal pakkuma ravikindlustatutele rohkem tasulisi teenuseid ja pikemaid ooteaegu. Aasta esimeses pooles hoidsime ettevõtte tasakaalus, säilitasime teenindusmahud ja suutsime koostöös haigekassaga vältida tervishoiuteenuste saadavuse märkimisväärset langust,“ sõnas ta.
  Tasuta sünnitusi ei ole. Teiseks suureks kaotajaks Medicumi kõrval oli Tartu erakliinik Elite, kes on spetsialiseerunud eelkõige sünnitustele ja viljatusravile. 1500eurose sünnituse Elite kliinikus tasus kindlustatud naiste eest seni haigekassa, kuid selle maksab haigekassa veel kinni vaid 242-le kliinikus enne 1. aprilli arvel olnud sünnitajale.
  Hoolimata süngest tulevikuväljavaatest pole pidanud kliinikumi juht Andrei Sõritsa veel personali vähendama, sest haigekassa rahastatud sünnitusi jagub ilmselt pea aasta lõpuni. „Lisaks on sel aastal tulnud sünnitama naisi Venemaalt ja ka lihtsalt enda raha eest,“ ütles Sõritsa Meditsiiniuudistele antud intervjuus.
  Haigekassa vastu kohtusse. Elite ega Medicum ei kavatse lepingumahtude vähenemise tõttu haigekassa vastu kohtusse minna, sest ei näe sellel mõtet.
   „Oleme täna valinud kohtutee ja meedialahingute asemel oma ravikindlustatud patsientide huvide eest seismiseks konstruktiivse dialoogi haigekassa ja sotsiaalministeeriumiga. Kohtume regulaarselt ja otsime lahendusi, millest üks on Medicumi de jure tunnustamine Eesti Haiglavõrgu Arengukava liikmena,“ ütles Karu.
  Küll aga on alustanud haigekassaga kohtuteed kaheksa meditsiiniasutust: AS Fertilitas, AS Medex , AS Nova Vita, AS Tapa haigla, AS Hanvar, Näo-lõualuukirurgia keskus OÜ, Villa Medica OÜ, Depoo OÜ.
  ***
  Tänavu algas uus viieaastane lepingperiood haiglavõrgu arengukavasse kinnitatud haiglatele ning nelja-aastane haiglavõrgu välistele lepingupartneritele (s.h Elite, Medicum jt erakliinikud);Iga uue lepinguperioodi eel analüüsib haigekassa tervishoiuteenuste kasutust piirkondade kaupa – kui palju käivad inimesed arsti juures, kui pikad on ravijärjekorrad jne ning vastavalt sellele määrab lepingumahud;Alates 1. aprillist hakkasid kehtima järgmise nelja aasta lepingumahud, mis tähendab, et juba varem tihedalt täis sügisene vastuvõttude kalender tuli hajutada pikema perioodi peale. Need ravijärjekorrad ostis haigekassa välja.
  ***
  Medicumil haigekassa ees hüvitamata kahjunõuded
  Eelmise kolmeaastase lepinguperioodi raportis on haigekassa toonud välja Medicumi kohta kahju hüvitamise nõuded nii raviteenuste eest kui ka retseptinõudeid. Medicumil on üleval 8 raviteenuste arvete nõuet ning 15 retseptinõuet.
  Haigekassa avalike suhete juhi Katrin Romanenkovi selgitusel kontrollivad haigekassa usaldusarstid kliinikumi teenuste osutamise, töövõimetuslehtede ning retseptide õigsust ja põhjendatust, samuti apteegist ravimite soodustingimustel väljastamise õigsust ja põhjendatust.
  „Ebaõigsuse või põhjendamatuse korral on haigekassal õigus summa väljamaksmine vaidlustada, sellest keelduda või juba väljamakstud summad tagasi nõuda,“ ütles ta.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Tõnu Mertsina: jaekaubandus buumib
Jaekaubanduse kasv on tugev ka ilma välisturistideta ja on võtnud eelmise kümnendi finantskriisi eelsete buumiaastate mõõtmed, kirjutab Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina.
Jaekaubanduse kasv on tugev ka ilma välisturistideta ja on võtnud eelmise kümnendi finantskriisi eelsete buumiaastate mõõtmed, kirjutab Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina.
USA aktsiaturud lõpetasid börsinädala langusega
Kõik tähtsamad USA börsiindeksid langesid täna, lõpetades suurte tehnoloogiafirmade kvartalitulemuste ja kahe tosina IPO-ga nädala kokkuvõttes miinuses.
Kõik tähtsamad USA börsiindeksid langesid täna, lõpetades suurte tehnoloogiafirmade kvartalitulemuste ja kahe tosina IPO-ga nädala kokkuvõttes miinuses.
Hasartmängumaks tahetakse kindlatest saajatest lahti siduda
Rahandusministeerium saatis kooskõlastusele seadusemuudatused, millega muudetakse riigieelarvesse laekunud hasartmängumaksu tulu kasutamist – edaspidi ei lähe sellest kindel protsent ministeeriumidele valdkondade rahastamiseks, vaid tulu laekub riigi üldistesse tuludesse.
Rahandusministeerium saatis kooskõlastusele seadusemuudatused, millega muudetakse riigieelarvesse laekunud hasartmängumaksu tulu kasutamist – edaspidi ei lähe sellest kindel protsent ministeeriumidele valdkondade rahastamiseks, vaid tulu laekub riigi üldistesse tuludesse.
Teeni 200 000 eurot, tuleb kõigest rahandusministri isa võlg sisse nõuda
Kurikuulsa pankrotistunud transpordifirma Autorollo nõue endise omaniku Väino Pentuse vastu läheb juba mitmendat tiiru enampakkumisele. Nüüd algab oksjon 90 000 eurost.
Kurikuulsa pankrotistunud transpordifirma Autorollo nõue endise omaniku Väino Pentuse vastu läheb juba mitmendat tiiru enampakkumisele. Nüüd algab oksjon 90 000 eurost.