Peakokast börsimaakleriks

12. november 2014, 17:56
LHV panga USA aktsiaturgude maakler Nelli Janson.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20141112/NEWS/141119859/AR/0/AR-141119859.jpg

LHV panga USA aktsiaturgude maakleri Nelli Jansoni teekond rahamaailma on olnud vähemalt sama ootamatu ja käänuline kui Vene börsi tootluskõver.

Aastaid enne börsidele sukeldumist Eesti välissaatkondades peakoka leiba teeninud, aga ka müüginaise ametit pidanud Janson näeb iga päev, kuidas kliendid börsidel mängeldes tuhandeid nopivad või mõtlematult oma viimased säästudki sirgeks löövad.
Tema näppude alt läheb teele iga viimnegi USA börsile edastatud order ehk kliendi nõue aktsiaid osta või müüa. Kahel tunnil enne kauplemise sulgemist vahendab ta ka Venemaa ja Euroopa turge. Sinna juurde käivad kommentaarid finantsfoorumis ja vastamine klientide küsimustele alates tehnilistest probleemidest kuni selleni, "mis on elu mõte?".
"Pean end kursis hoidma, sest aegajalt kliendid helistavad, kui on eriti ekstreemsed liikumised - ja ma ei saa öelda, et ma ei tea," selgitab ta ja lisab, et telefoniliinid on seda kuumemad, mida pinevamad on ajad börsil.


Eksimine hõbe, õppimine kuld

Kaheksa aastat investeerimishuvi, kolm aastat maakleriametit ja USA turgude analüütiku positsioon enne seda on talle tõestanud, et eksimatut investorit ega päevakauplejat naljalt polegi. "Ma ei tea ühtegi inimest, kes oleks aktsiaturult läbi läinud nagu nuga läbi sulavõi - ka väga kogenud ja kaua-kaua turul olnud inimesed teevad mõnikord algaja vigu," rõhutab ta. "Üldiselt ei ole võimalik öelda, et ärge tehke. Vahel küll tahaks, aga see pole minu asi öelda."
Nii leiabki Janson, et tehingute ilu on vaataja silmades ja selle mõte tegija peas. Seda raskem on hinnata, kas positsioon on õige või vale. Eriti USA turgudel, kus erinevaid üksikaktsiaid ja finantsinstrumente võib mõõta kümnetes tuhandetes. "Kui seal aktiivselt tegutseda, siis ei näe küll võimalust, et oled nagu hiromant, kes oskab nurga taha näha kust see rong sulle nüüd peale sõidab," tõdeb ta.
Samas on iga viimane kui viga tema hinnangul väärt tegemist juhul, kui sellest midagi kõrva taha pannakse. Valusamad õppetunnid ei tule mitte valedel eeldustel võetud positsioonidest, vaid pigem "kõik või mitte midagi" põhimõttel võetud liialt suurtest riskidest.


Rikkuse valem on ajastus

Jansoni kogemus ütleb, et raha teenitakse siis, kui hoitakse riskide hajutamine kontrolli all. Teine, sajandeid kehtinud põhimõte ütleb, et müüge siis, kui pasunad puhuvad ja ostke siis, kui veri on tänavatel. "Kõlab lihtsalt aga tihtipeale ajastus ongi võtmeküsimus," räägib Janson, kelle sõnul oli viimase kümnendi parim ostukoht 2009. aasta kevadel.
"Aga mis tegelikult turgudel toimus? Ma ei tea depressiivseimaid aegu kogu maailma majanduses - kui vaadata tollaseid uudiseid, siis maailma lõpp oli väga lähedal," viitab ta, et hoolimata hiilgavast ostukohast pagesid toona ummisjalu börsidelt ka kogenumad investorid. "Üldiselt languses turud pakuvad väga häid ostuvõimalusi ja väliste sündmuste mõjul saavad pihta ka ettevõtted, mis tõenäoliselt jäävad ikkagi ellu või taastuvad üsna kiiresti. Tulebki valida need õiged ettevõtted ja mitte minna sisse liiga vara. Aga taaskord - kes on see hiromant?"
Nõnda tulekski tema hinnangul positsioone ehitada natukese haaval. Ka ei tohiks püüda ühest tehingust viimast välja pigistada vaid targem oleks vähemalt pool kasumist välja võtta. Isegi kui aktsia peaks edasi rallima, tõestab töö maaklerosakonnas, et uhkest kasuminumbrist võib üleöö saada hoopis korralik miinus.

Edukaks kauplejaks teeb tapjainstinkt

Aastaid tagasi kauples Janson börsidel ka ise aktiivselt, kuid mida aeg edasi, seda vähem. "Ühest küljest on see pidev passimine ja hea võimaluse ootamine, ja mina sain aru, et minust ei saa mitte kunagi väga head kauplejat. See eeldab teatud isikuomadusi, mida mul ei ole."
Ehkki head kauplejat iseloomustavad tema hinnangul tugevad teadmised ja intelligents, mängivad olulisematki rolli isikuomadused. See omakorda ei eelda väga kõrget IQd või mitut ülikoolidiplomit, vaid pigem head intuitsiooni ja turutunnetust. "Teiseks peab kauplejal olema tapjainstinkt, et olla õigel ajal hästi agressiivne," lisab Janson, kelle sõnul võib saada börsihai igaühest, kel on asja vastu meeletu huvi.
"Kui teed ainult raha pärast, siis läbipõlemine tuleb hästi kiiresti, seal on pigem mängu ilu, mis peab sind köitma," räägib ta.
Olgugi, et eduka kaupleja leib on üldjuhul rammus, võib neid Eestis kokku lugeda kahe käe sõrmedel. Oluliselt enam on hobiinvestoreid, kes panustavad börsidele päevatöö või äritegevuse kõrvalt. Samal ajal on Eesti investeerimiskultuur tänini lapsekingades, koolides raha kasvatamisest ei räägita ning USA turg tundub kauge, võõras ja hirmutav.

Investeerimine on ainus võimalus

Kui kauplejatöö võtab inimeselt viimse aja ja see sobib pigem vähestele, siis investoreid võiks Jansoni kinnitusel olla oluliselt rohkem. Seda enam, et kogumispension kellelegi elamisväärset elu ei taga ja kõigil võib elus ette tulla ootamatuid väljaminekuid. Ta rõhutab, et investeerimisega tuleks alustada nii pea, kui võimalik, sest paar aastat enne erru minekut on võimalustering juba üsna ahtake.
Kõige lollikindlam viis endale soliidne vanaduspõlv kindlustada on tema hinnangul investeerida läbi vastava instrumendi iga kuu USA 500 suuremat ettevõtet koondavasse börsil kaubeldavasse fondi ehk ETFi. Viimane tagab muu hulgas korralikku hajutatuse ja välistab võimaluse üksnes tipust osta. "Kui S&P 500 kõik 500 ettevõtet peaks minema ühel ajal korraga pankrotti, siis mina arvan, et meil ongi käes maailma lõpp ja kas siis enam on vahet, mis selle investeeringuga juhtunud on?" resümeerib ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. November 2014, 20:47

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing