Pille Ivask • 20. november 2014
Jaga lugu:

Brittide õlletraditsioon jõuab uude ajastusse

Briti pubi
Briti pubi  Foto: epa

Pea 400 aastat vana Briti traditsioon, kus pubi peab ostma müüdava õlle enda omanikult, on mööda saamas, kirjutab Wall Street Journal.

Suurbritannia suurte õllekompaniide aktsiad reageerisid teatele järsu langusega. Uue süsteemi kohaselt võivad pubid õlut osta vabaturult ning see tähendab omakorda, et varasemal ülemaksmisel võib olla pubide jaoks lõpp.

Umbes kolmandik Suurbritannia pubidest kuulub suurtele õllekompaniidele. Pubid peavad seega ostma õlut oma omanikelt, kellest paljud on ühtlasi ka tootjad. Teised on justkui vahendusmehed ehk ostavad õlut hulgi sisse ning müüvad siis oma pubidele edasi.

Briti Parlamendi alamkojas sai seaduseelnõu 284 poolt- ja 259 vastuhäält. Enne seaduseks jõustumist peab eenõu saama heakskiidu ka Lordide kojast. Kõik märkimisväärsed muutused Suurbritannia seadustikus saadetakse veel kord hääletamisele alamkotta.

Usutakse, et seaduse jõustudes võivad pubide jaoks õlle sisseostuhinnad langeda. Seadusemuudatus mõjutab umbes 13 000 Suurbritannia pubi.

Briti Õlle ja Pubide Assotsatsioon kaitseb aga traditsioonilist süsteemi, põhjendades, et „peaaegu 400 aastat on taoline süsteem Briti pubisüsteemi hästi teeninud“. Nende sõnul võib muudatus endaga kaasa tuua töökohtade vähenemise ja sundima 1400 pubi oma uksed kinni panema. Siiski ei täpsustatud, mida viimase all silmas peetakse. 

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt