Austraalia andis teada, et on otsustanud hoolimata USA keelitustest ühineda Hiina juhitud Aasia Infrastruktuuri Investeerimispangaga, vahendab Financial Times.

- Taiwani keskpank. Ka Taiwan loodab Aasia investeerimispangaga ühineda
- Foto: epa
Investeerimispangaga liitumisest on sel kuul teada andnud ka Suurbritannia, Prantsusmaa, Saksamaa, Itaalia ning Lõuna-Korea. USA ametnikud on püüdnud panga võimalikele juhtimisprobleemidele viidates riike pangaga liitumast hoida. Nimelt leiab USA, et investeerimispanga näol võib tekkida konkurent Maailmapangale.
Laupäeval andis Venemaa asepeaminister Igor Šuvalov teada, et ka Venemaa plaanib investeerimispangaga ühineda. Hiina majandusministeeriumi teatel liituvad ka Taani, Brasiilia ning Holland.
Austraalia andis teada, et viimaste kuude jooksul on investeerimispanga arengutes toimunud märkimisväärsed arengud, mis puudutavad panga juhtimist ning üldist olemust. Austraalia hinnangul on panga tegevus muutunud ka läbipaistvamaks. Siiski osutatakse jätkuvalt mõningatele probleemidele, millele loodetakse lahendus leida konsultatsioonide käigus.
Austraalia valitsus ütles, et põhiküsimused, mis vajavad veel lahendust puudutavad juhatuse rolli suurte investeeringute tegemisel ning tõik, et ükski riik ei tohiks kontrollida panga tegevust.
Austraalia otsustas algselt pangaga mitte ühineda, ent kui Suurbritannia teatas sel kuul, et kavatseb panga tegemistes kaasa lüüa, muutis ka Austraalia oma meelt.
Pangaga liitumise näol on Austraalia jaoks tegu märkimisväärse sammuga. Hiina on riigi suurim kaubanduspartner, USA aga suurim sõjaline liitlane.
Austraalia rahandusminister Joe Hockey avaldas arvamust, et tulevikus ühineb ka USA Aasia investeerimispangaga. „See võtab lihtsalt veidi aega,“ lausus ta.